Книгата "Зад прага на Ада" на израелско-американската писателка Лий Бардуго поставя пред героите няколко правила – Намери врата към Подземния свят; Открадни душа от ада; В сюжета Алекс и Доз събират екип от съмнителни съюзници, за да спасят джентълмена от Лета. Заедно те ще трябва да се справят с мистериозни текстове и странни артефакти, за да разкрият най-строго пазените тайни на обществата, дори да нарушат всяко правило, докато го правят, споделя преводачката на книгата Йоана Гацева.
Историята е на базата на въоръжението, но в нея има и реални исторически факти. Основен топос и символ за книгата е Университет Йейл, той се вгражда като значим в повествованието като авторката го описва много реално. В книгата им и ретроспекция, разбъркани са времената. Писателския стил на Лий Бардуто, която е номер едно в листата на Ню Йорк Таймс за най-продавани романи е да пише фентъзи истории, но с много реални и истински факти. Може би във финала има и препратка към митът за Орфей и Евридика и преминаването през кръговете на Ада.
Книгата е продължение на друго фентъзи на авторката – "Деветият дом", за който Стивън Кинг пише, че е най-добрият фентъзи роман, който е чел от години, защото разказва историята на истински хора. Въображението на Лий Бардуго е брилянтно, а историята – изпълнена с неочаквани обрати – те поглъща изцяло, твърди още едно от най-големите имена във фентъзи жанра.
Повече за "Зад прага на Ада", чуйте в звуковия файл от разговора на Ангелина Грозева с преводачката на книгата Йоана Гацева.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg