Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чудната история на църквата "Св. Николай Чудотворец" в радомирското село Долни Раковец

"Във пуста долина планинска в стари години обител стояла света. Кандилце блестяло, молитва се пяла в черквица бедна – далеч от света" ("Клепалото бие" – Иван Вазов)

Като от стихотворение на Вазов е излязла сякаш средновековната църква "Св. Николай Чудотворец" в центъра на радомирското село Долни Раковец, в двора на старото училище. Дафинка Стефанова Станоева е жената, която съхранява ключа на църквата, жената, заела се с нелеката задача да я реставрира, жената, грижеща се за църквата като за жив организъм. 

Дафинка е сладкодумен разказвач, омаен събеседник и много деен и усмихнат човек. 

За църквата се знае, че е много стара. Заради нейната архитектура се смята, че е изградена през периода XV-XVI век. По време на османското владичество е била разрушена, но през 1849 г. – възстановена, а през 1850 г. е изписана от Зограф Димитрий от Самоковската школа. 

През 70-те години на XX век църквата е обявена за паметник на културата с местно значение. В наши дни, благодарение на родолюбиви българи и на жената, чието най-съкровено желание е да я види напълно реставрирана, Дафинка Станоева, църквата придобива първоначалния си облик. Реставрацията започва по трудния начин – чрез дарения и лични средства. 

Дни преди Успение Богородично (15 август) интересната история на църквата "Св. Николай Чудотворец" разказва Дафинка Станоева, жената, която се грижи за нейната реставрация и гостоприемен облик. В разговора се преплитат минало и настояще.

Чуйте подробности от звуковия файл.

За седма година на големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица по инициатива на църковното настоятелство иконата ще бъде изложена за поклонение в храм "Св. Николай Чудотворец" в село Долни Раковец – за първи път в продължение на 4 дни. 

Иконата ще бъде изложена от 12 август до 15 август включително, за да могат повече хора да ѝ се поклонят. На 12 август от 13 ч. ще бъдат извършени водосвет и осветяване на копието на иконата, изписано специално за храма.  

Снимките са предоставени от Дафинка Станоева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08