Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

110 години от рождението на Ричард Тъкър

Снимка: @RichardTuckerMusicFoundation

Земният път на знаменития тенор започва от Ню Йорк в семейството на румънски евреи, преселили се от Бесарабия. Когато е на шест Руби, както го наричат приятелите, изумил всички с кристално чистия си ангелски глас. И най-вече кантора на синагогата в Източен Манхатън. Джошуа Самюъл Уайсър е първият, който предрича певческа кариера на РичардТъкър. До края на дните си, въпреки многобройните ангажименти, прочутият тенор не забравя, че пътят му започва тъкмо като кантор и редовно участва в службите на синагогите в Ню Йорк. Впрочем през 1947 година е избран за кантор на престижния Бруклински еврейски център.

И както казват: съдбата си знае работата! Ричард среща Сара – очарователна млада дама от заможна еврейска фамилия. Брат ѝ, Йън Пиърс е известен тенор по това време. Бракът на Ричард и Сара просъществувал близо три десетилетия, а г-жа Тъкър не пропускала нито една изява на своя съпруг.


Йън Пиърс пък съветва Ричард да се захване усърдно с уроци по пеене.

Негов учител е вагнеровият тенор Пол Олтхаус. След години той си спомня: "Тъкър притежаваше не само силен и красив глас, но и непоколебима решителност, смайващо усърдие и постоянство. Никога не пропускаше урок. Идваше на секундата, подготвен, съсредоточен. Не си губеше времето в празни приказки и блянове за голяма кариера."

Първата роля е Енцо в "Джоконда" на Понкиели през 1945 година. "Ръководството на МЕТ, а също колегите ми вдъхнаха увереност", признателен е тенорът.

"Израствах година след година и поемах по две нови роли на сезон. Винаги бях готов за тях! Времето е най-важният фактор за една музикална кариера. За всяка кариера! Трябва обаче да си готов, когато дойде времето.

Всяка от 29-те мои роли в МЕТ бе своеобразен дебют", обобщава Ричард Тъкър.

Отрупан е с ангажименти, когато си отива от този свят на 8 януари 1975. Не само в театъра. С баритона Робърт Мерил обикалят с концертни изяви Америка надлъж и нашир. Казват, че Тъкър печелил над четвърт милион долара годишно. А Лучано Павароти възкликнал, след като разбрал за непрежалимата загуба: "Ричард Тъкър бе един от моите идоли! Неговият великолепен, изумителен глас ме вдъхновяваше през целия ми творчески път."

Меломаните пазят спомена за Ричард Тъкър в една от коронните му роли – Алваро в "Силата на съдбата" от Верди. Заедно с любимите партньори Леонтин Прайс и Робърт Мерил творят чудеса в записа на RCA, който може да слушате в предаването "На опера в събота" на 12 август от 20 часа по програма "Христо Ботев".

Снимки - @RichardTuckerMusicFoundation
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45