Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По следите на морската история

Предстои мащабно проучване на курорти на Черно море в три държави

| обновено на 14.08.23 в 12:19
Снимка: БГНЕС

Центърът за архитектура и културно наследство "Шайо" и Националният институт за недвижимо културно наследство се обединяват с архитекти от Румъния и Молдова, за да извършат обширно проучване на развитието на Черноморските курорти през ХIХ и ХХ век. Този амбициозен проект, очакващ се да стартира през следващата година, има за цел да разкрие ключовите фактори и влияния, които са формирали този уникален архитектурен ландшафт.

Ръководителят на проекта, арх. Петър Петров, директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), подчертава, че проектът е следствие от дългогодишно сътрудничество между институциите. Целта е да се развие регионално сътрудничество с архитекти и експерти от Румъния и Молдова, които споделят интерес към архитектурното наследство.

В рамките на първия етап от програмата партньорите ще изберат черноморски град, където ще се проведе специализирано ателие. Тази инициатива се насочва към изследването на архитектурните и културни сходства и влияния между морските курорти в България, Румъния и Молдова през ХIХ и ХХ век.

Арх. Петров подчертава в “Нашият ден“, че изборът на черноморския фокус не е случаен. Морските курорти са били важни центрове на междукултурни връзка. В началото на ХIХ век тези курорти започват да преживяват бурен растеж, който е подчинен на “вълнообразни културни влияния и интересни архитектурни концепции“.


В предаването арх. Петров уточнява още, че целта на проучването е да се изяснят историческите и културните параметри, които са формирани и допринесли за развитието на конкретен черноморски град. Освен географските условия, учените ще проучват архивни данни, използвайки древни записи от Античността и Ранното Средновековие, както и стари кадастри, литературни източници и други архивни документи. На място ще бъде документирано текущото състояние на средата, за да се осъществи пълен анализ на становището на селището.

Този проект ще предостави ценни данни за развитието на черноморските курорти и тяхната роля в разпространението на културни и архитектурни влияния. Сътрудничеството между институциите и експертите от три държави обещава да разкрие нови перспективи за разбиране на историческото и културното наследство на региона.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15