Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По следите на морската история

Предстои мащабно проучване на курорти на Черно море в три държави

| обновено на 14.08.23 в 12:19
Снимка: БГНЕС

Центърът за архитектура и културно наследство "Шайо" и Националният институт за недвижимо културно наследство се обединяват с архитекти от Румъния и Молдова, за да извършат обширно проучване на развитието на Черноморските курорти през ХIХ и ХХ век. Този амбициозен проект, очакващ се да стартира през следващата година, има за цел да разкрие ключовите фактори и влияния, които са формирали този уникален архитектурен ландшафт.

Ръководителят на проекта, арх. Петър Петров, директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), подчертава, че проектът е следствие от дългогодишно сътрудничество между институциите. Целта е да се развие регионално сътрудничество с архитекти и експерти от Румъния и Молдова, които споделят интерес към архитектурното наследство.

В рамките на първия етап от програмата партньорите ще изберат черноморски град, където ще се проведе специализирано ателие. Тази инициатива се насочва към изследването на архитектурните и културни сходства и влияния между морските курорти в България, Румъния и Молдова през ХIХ и ХХ век.

Арх. Петров подчертава в “Нашият ден“, че изборът на черноморския фокус не е случаен. Морските курорти са били важни центрове на междукултурни връзка. В началото на ХIХ век тези курорти започват да преживяват бурен растеж, който е подчинен на “вълнообразни културни влияния и интересни архитектурни концепции“.


В предаването арх. Петров уточнява още, че целта на проучването е да се изяснят историческите и културните параметри, които са формирани и допринесли за развитието на конкретен черноморски град. Освен географските условия, учените ще проучват архивни данни, използвайки древни записи от Античността и Ранното Средновековие, както и стари кадастри, литературни източници и други архивни документи. На място ще бъде документирано текущото състояние на средата, за да се осъществи пълен анализ на становището на селището.

Този проект ще предостави ценни данни за развитието на черноморските курорти и тяхната роля в разпространението на културни и архитектурни влияния. Сътрудничеството между институциите и експертите от три държави обещава да разкрие нови перспективи за разбиране на историческото и културното наследство на региона.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36