Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вера Стаевска:

Как да съхраним природата?

Какви са приоритетите на природозащитната инициатива "Зелени закони“?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

България има едно от най-доброто европейско природозащитно законодателство. Нужно е политическо желание за неговото адекватно приложение. 34,4% от територията на България са защитени зони от мрежата Натура 2000. 

"Природозащитниците не сме сами в желанието си да запазим горите на България."

Това казва в интервю за БНР Вера Стаевска – граждански активист и ръководител на инициативата "Зелени закони“.

Тя посочва, че в 49-ото Народно събрание няма категорична защита на горите, тъй като предложеният през юли 2023 г. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за горите, внесен от ДНП, е лобистки и натискът за бързи промени е свързан с предстоящите местни избори. Благодарение на силния обществен натиск предложението за увеличаване на сечта до 60% не бяха приети от народните представители.

"Живеем във време, когато климатични промени вече са реалност. Виждаме наводнения, бедствия и драстично засушаване. Без гори няма как да оцелеем като човечество", казва тя.

И допълва, че трябва да има точна дефиниция кои са енергийно бедни, а не да се раздава на калпак дървесина.

В началото на месец август 2023 г. териториалните планове за справедлив преход на трите въглищни района Стара Загора, Перник и Кюстендил бяха публикувани за обществено обсъждане и се очаква до края на септември да бъдат изпратени в Европейската комисия за обсъждане. 

Ако документите не бъдат одобрени до края на годината, България рискува да загуби общо 1,8 милиарда евро от фонда за справедлив преход, който подпомага регионите за преминаване към производства, които не замърсяват околната среда.

До 10 септември 2023 г. трябва да бъдат преработени Планът за управление на речните басейни и Планът за управление на риска от наводнения.

"Тези планове трябва да се актуализират и да стъпват на научни данни. Трябва да има ясни мерки как ще се действа, особено в контекста на вече наблюдаваните и изпитани на гърба на много общини климатични промени", посочва Вера Стаевска.

Според нея е важно да се спазват изискванията по екосхемата за постоянно затревени площи и най-вече задължителните планове за паша при обективна невъзможност да се изкарат животните на пасището – при дъжд, буря, потоп, друг природен катаклизъм или заболяване и карантина на животни.

Природозащитници настояват за преосмисляне на подмярка Пасторализмът в ПРСР (2014-2022) и прилагането ѝ извън Националните паркове Рила, Пирин и Централен Балкан.

От инициативата "Зелени закони" работят усилено и по темата за енергийна независимост на гражданите. 

Вера Стаевска припомня, че в момента има три плажа със статут "За природосъобразен туризъм" – Иракли, Карадере и Корал. Част от все още незастроените, но спорни терени, са отразени в кадастъра като урбанизирани, въпреки че сроковете за застрояване са изтекли. Такива са частните гори, ниви и лозя край някои от най-живописните и частично защитени плажове – Иракли, Карадере, устието на река Велека.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58