Катя Танева завършва "Културология и изкуствознание" в България. Започва своята кариера като асистент на главния реставратор на австрийската столица. След това работи в артфондация в Ню Йорк и Виена, където организира изложби за съвременно изкуство в галерии и музеи по цял свят.
За живота ѝ в Австрия и Америка, за онези кътчета от Голямата ябълка и от Виена, която редовият турист няма как да види, разговаряхме с Катя. И тя ни отведе в Ню Йорк. Където в стара рафинерия за захарна тръстика е видяла изложба с 18-тонна фигура на африканка от захар. Където всеки уикенд е преживявала кулинарни приключения. И където всеки се интересува и инвестира в изкуство.
Разговаряйки за Виена, Катя Танева изненада мен и слушателите с факта, че през последните години виенчани безапелационно печелят световната класация по грубост. А аз си мислех, че българите познават и обичат австрийската столица, любимо място за посещение от периода между двете войни, че чак до днес.
За фотографията Катя Танева споделя, че тя винаги е била нейно изразно средство, но след Ню Йорк се мотивира да запише специалност "Фотография" в австрийската столица, след което снимането се превръща в основното ѝ занимание. Започва да експериментира с различни техники, текстури и формати. Но аз я запитах за нейното любимо място във Виена, където със сигурност повечето от нас не са ходили. Оказа се парк край Дунава, който е нещо като минирезерват за речни птици.
С Катя тръгнахме от Америка, минахме през Австрия и акостирахме в София с идеята ѝ за благотворителна фотоизложба за женското сърце.
Чуйте разговора от звуковия файл.
Първата версия на играта "Направи си сам приказка" преди няколко години претърпя пет издания и беше любима на децата. Срещите-работилници с публиката тогава се състояха в София, Пловдив, Варна, Добрич, Враца, Ловеч, Лондон, Бремен, Оксфорд и Кьолн. Творческата игра е вдъхновена от Джани Родари и неговата "Граматика на фантазията" и развива писмените..
Със самостоятелна изложба Liminal /Гранично на американската артистка Мариана Смит в галерия "Академия" започва поредицата културни събития от програмата на 9-ото Международно триенале на графиката в София. Мариана Смит е доцент по визуални изкуства в Stockton University, Galloway в Ню Джърси, САЩ. Води класове по рисуване, графика и съвременни..
Тази седмица в София гостува ирландската писателка Лиз Нюджънт. Тя представи най-новия си преведен на български език роман "Странната Сали Дайъмънд". Лиз Нюджънт е автор на криминални романи, някои от които нашите читатели вече познават. Сред тях са: "Загадката Оливър", "Стаено зло", "Малки жестокости". Книгите ѝ се отличават с въздействащи..
Под този надслов се проведе вечер, посветена на творчеството на писателя и преводач-германист, в която взеха участие водещият доц. Морис Фадел, проф. Албена Бакрачева, проф. Михаил Неделчев и проф. д-р Христо Тодоров. Събитието, организирано от департаменти "Чужди езици и култури" и "Нова българистика", отбеляза дарението на личната библиотека на..
На 1-ви декември в Младежки театър "Николай Бинев" е премиерата на спектакъла "Опасни връзки" от Шодерло дьо Лакло. Драматизацията и режисурата са на Станка Калчева. За актрисата това е дебют в ролята на режисьор. Сценографията е на Свила Величкова, а музиката на Емилиян Гацов Романът на Шодерло дьо Лакло е една от емблематичните творби на..
Концертите под надслов "Рамо до рамо" в зала "България", се превърнаха в традиция за Филхармония "Пионер" и Софийската филхармония. На 3 декември двата..
Приемаме горите за неизменна даденост и част от пейзажа, а те нерядко са деликатни системи и промяната във факторите на средата, включително климатичните,..
С инициативата "Ден на четенето", която се проведе за първи път у нас, няколко граждански организации призоваха четенето да стане национална кауза,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg