Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Катя Танева: В Ню Йорк всеки инвестира в изкуство

Катя Танева завършва "Културология и изкуствознание" в България. Започва своята кариера като асистент на главния реставратор на австрийската столица. След това работи в артфондация в Ню Йорк и Виена, където организира изложби за съвременно изкуство в галерии и музеи по цял свят.

За живота ѝ в Австрия и Америка, за онези кътчета от Голямата ябълка и от Виена, която редовият турист няма как да види, разговаряхме с Катя. И тя ни отведе в Ню Йорк. Където в стара рафинерия за захарна тръстика е видяла изложба с 18-тонна фигура на африканка от захар. Където всеки уикенд е преживявала кулинарни приключения. И където всеки се интересува и инвестира в изкуство.

Разговаряйки за Виена, Катя Танева изненада мен и слушателите с факта, че през последните години виенчани безапелационно печелят световната класация по грубост. А аз си мислех, че българите познават и обичат австрийската столица, любимо място за посещение от периода между двете войни, че чак до днес.

За фотографията Катя Танева споделя, че тя винаги е била нейно изразно средство, но след Ню Йорк се мотивира да запише специалност "Фотография" в австрийската столица, след което снимането се превръща в основното ѝ занимание. Започва да експериментира с различни техники, текстури и формати. Но аз я запитах за нейното любимо място във Виена, където със сигурност повечето от нас не са ходили. Оказа се парк край Дунава, който е нещо като минирезерват за речни птици.

С Катя тръгнахме от Америка, минахме през Австрия и акостирахме в София с идеята ѝ за благотворителна фотоизложба за женското сърце.

Чуйте разговора от звуковия файл.

Снимки – Катя Танева
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20