Катя Танева завършва "Културология и изкуствознание" в България. Започва своята кариера като асистент на главния реставратор на австрийската столица. След това работи в артфондация в Ню Йорк и Виена, където организира изложби за съвременно изкуство в галерии и музеи по цял свят.
За живота ѝ в Австрия и Америка, за онези кътчета от Голямата ябълка и от Виена, която редовият турист няма как да види, разговаряхме с Катя. И тя ни отведе в Ню Йорк. Където в стара рафинерия за захарна тръстика е видяла изложба с 18-тонна фигура на африканка от захар. Където всеки уикенд е преживявала кулинарни приключения. И където всеки се интересува и инвестира в изкуство.
Разговаряйки за Виена, Катя Танева изненада мен и слушателите с факта, че през последните години виенчани безапелационно печелят световната класация по грубост. А аз си мислех, че българите познават и обичат австрийската столица, любимо място за посещение от периода между двете войни, че чак до днес.
За фотографията Катя Танева споделя, че тя винаги е била нейно изразно средство, но след Ню Йорк се мотивира да запише специалност "Фотография" в австрийската столица, след което снимането се превръща в основното ѝ занимание. Започва да експериментира с различни техники, текстури и формати. Но аз я запитах за нейното любимо място във Виена, където със сигурност повечето от нас не са ходили. Оказа се парк край Дунава, който е нещо като минирезерват за речни птици.
С Катя тръгнахме от Америка, минахме през Австрия и акостирахме в София с идеята ѝ за благотворителна фотоизложба за женското сърце.
Чуйте разговора от звуковия файл.
В деня на Света великомъченица Варвара в "Нашият ден" разговаряме с отец Йордан Петков от храма "Света Варвара" в бургаското село Варвара. За много хора селцето Варвара е красив малък плаж недалеч от Царево, а за о. Йордан то е още едно място, откъдето преподава на вярващите Светото причастие. Свещеникът е от Ахтопол, но служи и във Варвара,..
Руми Коцева пее коледни класики в свой превод в концерта "Вечните коледни песни на български език". Гост-солисти са вокалистите Васил Петров и Никола Попов, а гост-музиканти – Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас. Обещанието за по-добро бъдеще, което празниците носят в себе си, ще бъде подчертано от Детския..
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg