Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Стамболов: В хиндуизма има мантра за всяка ситуация

Тодор Стамболов се занимава с ведически практики и йога и тези негови търсения са го отвели за близо седем месеца в Индия. Той е живял в храм в святото за хиндуистите място Вриндаван (или Вриндавана), отдавайки се на медитация. 

Разположен на брега на река Ямуна в щата Утар Прадеш, град Вриндаван е мястото на древна гора, в която хиндуисткото божество Кришна е прекарало детските си години. Намира се на около 140 км южно от Делхи, по пътя за Агра. Население – около 50 хиляди (по данни от преди десетина години). Естествено, първото нещо, което може да се каже за Вриндаван, е, че има между 5 и 7 хиляди храма. По един на всеки десет души. 

Октомври-ноември е времето, когато мнозина се насочват към Вриндаван за поклонническа обиколка пеш из най-значимите свети места в региона. Тези, които искат да усетят и духовната атмосфера на Индия, извън туристическите атракции и дестинации, задължително един ден трябва да отскочат за кратка визита до Вриндаван – земята на Кришна. Но как Тодор Стамболов е стигнал до идеята да посети тази част от Индия, чуйте от самия него.

От госта в Покана за пътуване научаваме още, че в хиндуизма има мантра за всяка ситуация, както и универсални думи, наситени с енергия. Усвояването на ведическите практики е част от свободата на вероизповеданието у нас, но запитах моя събеседник Тодор Стамболов, с когото говорим за свещения за хиндуистите град Вриндаван и близкия до него Маяпур, знае ли, че православните свещеници нямат положително отношение и към йогата. Според него и молитвите, и мантрите са духовна енергия.

Когато човек може да работи онлайн, както Тодор, той има свободата да отиде за месец в Индия и да остане повече от половин година. Както и да хукне натам, ако пак го призове сърцето.

Снимки – Тодор Стамболов

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04