Темите, които занимават през годините художничката Искра Благоева, са свързани с чувствителността на българското общество към насилието, сексизма, агресията.
"Първото нещо, което ме впечатли, когато се върнах тук от Виена, е това, че българската жена е стълб на патриархата. Аз се интересувам от образа на жената – през миналото, в приказките, в митологията, в рекламата и днес. Но женската роля в семейството тук не е помръднала."
В изложбата инсталация "Има нещо гнило в Рая" преди няколко години Искра Благоева работи с психиатър и проучва реални случаи на насилие. Така осъзнава, че насилието у нас не е само над жените, а над по-слабия изобщо.
"Запитах се тогава в какво общество живея и къде точно спира чувствителността на това общество. След известно изследване стигнах до неприятния факт, че жените, които са подложени на систематично насилие, имат само два избора – или да бъдат убити или да убият."
Според Искра Благоева преди години има вълна на завръщане на творци тук у нас, но сега те отново напускат България. "Енергията на съвременните художници свършва в един момент – ние работим с наши лични средства и усилия. Има голяма липса на стратегия от страна на държавата и няма много институции, които да подкрепят съвременното изкуство."
Най-актуалната изложба на Искра Благоева е в съавторство с Валентина Шарра и се нарича "77½". Тя може все още да се види в галерия "Куб" в Топлоцентрала.
"Мислихме за нещо, което свързва жените, и се върнахме много назад във времето, когато жените са били лечителки и са познавали това знание. Бяхме в едно село в Родопите и днес бабите там берат билки, сушат ги и ще си ги ползват."
Чуйте още от разговора с Искра Благоева в "Какво се случва".
Снимка – iskrablagoeva.com
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg