Филмите на "Аполония". Каква е селекцията и какви са акцентите? Тази година взема превес документалното кино.
Коментар в "Артефир" директно от "Аполония", Созопол, прави проф. Божидар Манов:
"Както всяка година, на "Аполония" ние се опитваме да покажем най-доброто от българското кино, създадено през последната година. Както обичайно, сме селектирали 9 филма. Те са само толкова, защото ползваме единственото лятно кино в Созопол (а и на цялото Южно Черноморие). Тук няма зала, оборудвана за кинопрожекции под покрив. Лятното кино позволява 2 прожекции – след заник слънце..."
Въпреки тези ограничителни условия интересът снощи беше изключително голям. 5 игрални и 4 документални филми са селектирани. Снощи неслучайно започнахме с два документални филма, които наистина са между най-добрите.
Първият филм е "Моралът е доброто" – документален портрет на, уви покойния, доц. д-р Кристиан Таков. Сценарист и режисьор е Веселин Диманов, оператор е Калоян Игнатов, музика – Георги Черкин. Филмът, вдъхновен от живота и дейността на известния юрист, интелектуалец и общественик доц. д-р Кристиан Таков, обхваща всички важни етапи от развитието му като личност и непознати моменти от неговия живот, датиращи от най-ранната му детска възраст. Представени са много старателно издирени и непубликувани досега архивни кадри и документи, както и поредица интервюта със семейството, колеги, приятели и съмишленици на Кристиан Таков. Събрани заедно, те изграждат последователно образа на един необикновен човек, дошъл в този свят с мисия.
"Не само блестящ юрист и ерудиран университетски преподавател, човек с обаяние, обичан от своите студенти, но и нещо повече – човек със силно изградена собствена гражданска и политическа позиция, основана на едно просто обстоятелство – Истина и Справедливост. Неговите лекции, статии и публикации винаги са посрещани като глътка свеж въздух.
Част от характеристиките на добрия юрист е да е честен, да търси справедливостта, без да прави компромиси, и много често да върви срещу течението на обществените нагласи, което, разбира се, създава огромни неудобства. Кристиан Таков правеше точно това. Поради което си беше спечелил името на независим демократичен дух, който се бори в името на справедливостта.
Този филм създава у зрителите усещането, че е възможно правораздаването в България да се оптимизира. Отделни реплики и на Кристиан Такова, и на негови колеги водят до една мисъл: "Пазете правото от закона!"
Филмът е показван в редица европейски страни – като специални прожекции. Но режисьорът Веселин Диманов каза, че "Моралът е доброто" е програмиран (със съответните юридически договори) за разпространение в огромната филмова платформа HBO, за да бъде гледан от милиони хора.
Още за селекцията от документални и игрални филми на фестивала на изкуствата, както и за своята нова книга "Хора с прякори" – чуйте пълното интервю на Божидар Манов от звуковия файл.
Снимки – "Аполония" и изд. Колибри
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря книгата "Изгнание и музика" на швейцарския писател, преводач, преподавател в Лозанския университет, философ и културолог Етиен Барилие. Авторът несъмнено е изключително ерудиран, книгата му е..
Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо Мастъроф, Джон Кандър и Фред Еб. Постановката на Ребека Фрекнал в нюйоркския The August Wilson Theatre , трансформиран до неузнаваемост, върви под заглавието "Кабаре в клуба Кит Кат"...
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния отпечатък, който преводачът оставя в текста, и останалите добре познати ни ябълки на раздора в караниците около превода, като че ли все по-често се налага да си задаваме въпроса не дали един превод е..
"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..
Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg