Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Шарков за Националния рамков договор

Защитени са правата на лекарите по дентална медицина, работещи с НЗОК

От БЛС настояват за увеличат дейностите за здравно осигурените лица над 18 години

Снимка: Личен архив

На 1 септември 2023 г. ще бъдат подписани Националният рамков договор за медицински дейности и Националният рамков договор за дентални дейности за 2023-2025 г. Те са резултат от продължителната работа на съсловните организации и НЗОК. С тях се определя рамката, по която фондът възлага оказването на медицинска и дентална помощ на здравно осигурените у нас, като подробно се описват видовете обеми, качеството и цените на отделните дейности.

"Необходимо е да се говори за денталната медицина по-често, отколкото на практика се случва. Дълги бяха преговорите, но те бяха обусловени от закона, защото той казва, че преговорите започват в момента, когато бъде внесен бюджетът на здравното осигуряване. За съжаление през годините Касата загуби своя обществен характер, въпреки че парите се събират от всеки един гражданин“, казва д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз.

Бюджетът на НЗОК за дентална медицина е циничен

В допълнение той коментира, че преговорите протекоха не много леко поради факта, че бюджетът беше неадекватен в началото, внесен от служебния кабинет. На по-късен етап той беше увеличен, като се запази пропорцията в проценти, съобразно бюджета за 2022 г. Националният рамков договор за дентални дейности е за периода 2023-2025 г., но ще се разглежда всяка година. Разписвайки НРД, всъщност от днес започват преговорите по финансовата рамка за 2024 г.

"Защитени са правата на лекарите по дентална медицина, работещи с НЗОК, и естествено най-вече са защитени и правата на пациентите. Това, което не успяхме да постигнем, е, че при този бюджет, който за мен не беше достатъчен, успяхме да договорим условия, които са добри за пациентите и не нарушаваме техните права“, посочва д-р Шарков.

От съсловната организация настояват от години да се увеличат дейностите за здравно осигурените лица над 18 години, защото в момента те са един преглед и три дейности, които са абсолютно еднообразни – вадене на зъб или правене на пломби. Този пакет трябва да се увеличи, но трябват доста средства. В момента се работи за включването на поне още една дейност.

"Трябва да се замислим за стратегическото направление в държавата, наречено здравеопазване. Защото то е част от националната сигурност, но няма нито един представител от нас в Съвета за национална сигурност. Може би неслучайно“, допълва д-р Шарков.

Той припомня, че децата имат право на един преглед годишно, имат право на четири дейности – кариеси, пулпити, периодонтити и екстракции на временни и постоянни зъби. 

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41
Снимката е илюстративна.

Летни опасности за домашните любимци и как да ги предотвратим

По време на горещите летни дни е важно да се полагат специални грижи за домашните любимци, за да се гарантира тяхното здраве и комфорт. Според д-р Надежда Мечева, ръководител на клиниката за бездомни животни към фондация "Четири лапи“, големите горещини могат да бъдат особено опасни за животните. Тя подчертава, че трябва да сме внимателни с..

обновено на 06.08.24 в 09:29

Съхраняване на диалекта на Банско, или за мисията на един поет

Александър Думанов – поет и изследовател на банския диалект. Той се е посветил на съхраняването на неговата автентичност. Думанов не само пише книги на този диалект, но и ръководи театрална трупа, наречена "Сарандевото кафене", с която продължава традициите и културното наследство на Банско. В своите произведения Думанов умело вплита звънливата..

обновено на 05.08.24 в 13:40