Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Шарков:

Какви промени са нужни за стоматологичната грижа в България?

Д-р Николай Шарков
Снимка: Стаматина Никова

Около 160 хиляди деца у нас имат поставени силанти на първите си постоянни дъвкателни зъби за превенция срещу образуване на кариес, като част Националната програма за профилактика на оралните заболявания. 

В "Нашият ден“ д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз, избран през 2021 г. за ковчежник на Световната дентална федерация, коментира какви промени са нужни за стоматологична грижа в страната.

"От 8 млрд. население за земята половината страдат от заболявания на устната кухина, но това не е само кариес. Тук са заболявания на зъбодържащия апарат, известни като пародонтоза, зъбната травма, зъбната ерозия. Както и предракови заболявания и рак на устата. Това е основно предизвикателство пред глобалното обществено здраве“, посочва д-р Николай Шарков.

Той допълва, че здравето на устата е неразделна част от общото здраве и това трябва да го осъзнаем. Голяма част от нашето общество мисли, че устатата си е нещо отделно и не влияе върху организма.

Лошото орално здраве и нелекуваните заболявания на устата са свързани с множество здравословни състояния. Например стомашно-чревният тракт – един от органите, които са директно засегнати, защото входната врата към него е устата. Заболяванията на сърдечно-съдовата система се свързват с доста повишен риск от инсулт и диабет. По време на бременност заболяванията на зъбодържащия апарат – гингивити и пародонтити – води до ниско тегло при раждане, както и до преждевременно раждане и повишени стойности на кръвното налягане. Хроничното болните с бъбрените заболявания, трябва да полагат грижи да здравето на зъбите си. Доказана е връзка между развитието на остеопорозата, болестта на Алцхаймер, респираторни заболявания, ревматоидния артрит и здравето на устата

"Един от елементите на програмата за профилактика на оралните заболявания при деца е поставяне на силанти на първите и последните дъвкателни зъби“, посочва д-р Шарков.

Силантът представлява специален материал, който образува тънък слой върху дълбоките вдлъбнатини на дъвкателните повърхности на зъбите. Поставянето му предпазва децата от развиването на кариес, тъй като образува бариера между зъба и бактериите. Прилага се върху първите постоянни зъби. В програмата е отделено място за здравно обучение и възпитание, правилно хранене, правилни хигиенни навици, както и необходимостта от посещение при лекаря по дентална медицина, поне един път годишно.

"Най-активната част от населението, която си плаща здравните осигуровки, има един скромен пакет от един преглед годишно и три пломби, или три вадения на зъб, или комбинация от това. За да увеличим пакета, за който настояваме, са необходими милиони, но денталната медицина стои в периферията на тези, които вземат решения и определят бюджета“, посочва д-р Николай Шарков.

Според него Българският зъболекарски съюз изпълнява ролята на пациентските организации, защото лобира за пациентите си да има повече дейности, които се покриват частично или напълно от НЗОК.

"Възрастните се нуждаят от един сериозен по-широк пакет, който да покрие основните заболявания в устната кухина – като кариес и усложненията от пулпити“, твърди д-р Шарков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система – втора част

Пандемия ли е насилието? Частният случай на Биляна Борисова и Валентина Десова от град Шумен. Продължаваме темата от 31 май. В предаването от 31 май се засяга частният казус на Биляна Борисова от Шумен – майка на две деца. Тя разказа за своята битка със съдебната система. Биляна Борисова твърди, че е несправедливо обвинена от бившия си мъж в домашно..

публикувано на 07.06.24 в 12:40
Димитър Николов (в ляво)

Димитър Николов: Община Бургас се управлява с любов, екип и доверие

В изнесеното студио на предаването "Нашият ден" в Бургас гостува кметът на града Димитър Николов. Той споделя за предизвикателствата и приоритетите в управлението на Общината и подчертава значението на усилията и сътрудничеството в постигането на успехи. "Такава община се управлява с любов, с екип и с доверие, с много усилия, със скъсани нерви и много..

обновено на 06.06.24 в 10:55

Защо профилактичните прегледи са важни и за пасивните пушачи?

Предварителни данни от онлайн анкета на Медицински университет – Пловдив и Фондация "Грижа за здравето" показват, че два процента от децата на възраст между 6 и 9 години пушат традиционни цигари, а три процента използват електронни цигари. Резултатите бяха представени на пресконференция на 31 май, Световния ден за борба с тютюнопушенето. Според д-р..

обновено на 05.06.24 в 13:56
Елисавета Ангелова и Николай Ангелов – Гари с водещия на

Творческа хармония: Семейство художници от Бургас и тяхното изкуство на мечтите

В изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от Бургас семейство художници, които творят заедно и носят със себе си силата на изкуството и въображението, споделят своите мисли и чувства за творчеството, морето и живота. Елисавета Ангелова и Николай Ангелов – Гари разказват за своето вдъхновение и как създават своя фантастичен и чувствен свят на..

обновено на 05.06.24 в 11:17
Д-р Мими Виткова

Д-р Мими Виткова: За дефицитите и нуждите на българското здравеопазване

Кога ще бъде подписан нов колективен (КТД) в сферата на здравеопазването и какви реформи са необходими, за да заработи българската здравна система в полза на пациентите? В "Lege Artis" гостува д-р Мими Виткова – бивш министър на здравеопазването (1995-1997), за да изкаже своето експертно мнение, относно дефицитите и проблемите в структурата на..

публикувано на 05.06.24 в 11:10