В "Покана за пътуване" се е случвало да гостуват доктори-пътешественици, но кардиологът доц. Красимира Христова e първият български лекар, поканен да изнесе лекция в Светая Светих на медицината Johns Hopkins Hospital в Балтимор, САЩ.
След изложението ѝ на тема "Ехокардиографски промени по време на бременност при пациенти с вродени сърдечни заболявания” тя бе вписана в Златната почетна книга на лекторите. Дори някои да са имали случай да разгледат Балтимор, едва ли са посетили прочутата в цял свят болница.
JohnsHopkinsMedicinе обединява лекарите и учените от едноименния университет със здравните професионалисти, като изгражда интегрирана здравна система, която прилага стандартите за съвършенство на медицинското обучение, биомедицинските изследвания и клиничните прегледи. Доц. Красимира Христова споделя впечатленията си от известната болница, създадена с огромното за 19 век дарение от 7 милиона долара на филантропа и радетел за премахване на робството Джонс Хопкинс.
Кардиологът доц. Красимира Христова разкрива не само обстановката, но и редът, на който се подчиняват лекари и пациенти в мястото, където всяка поставена диагноза се смята за толкова точна, че не изисква второ мнение.
Тя ни отвежда до Балтимор, но ни разхожда и до Къщата на кардиологията в Ница.
Снимки:архив на доц. д-р Красимир Христова
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg