Цигуларят Мичо Димитров е специален гост на изнесеното студио на "Нашия ден", което се излъчва от Балабановата къща в Старинен Пловдив. Бил е концертмайстор на Пловдивска филхармония и на Радиооркестъра на Холандското радио, а от близо десетилетие показва свои картини.
"Започнах да рисувам само преди 10 години. Вече имам над 1000 картини и 25 изложби. Много от професионалните художници и изкуствоведи намират някаква връзка между музиката и моя начин на рисуване“, казва маестро Мичо Димитров.
Определя себе си като един от наследниците на Пловдивската бохема. Съдбата го среща с великите художници Димитър Киров, Георги Божилов и Йоан Левиев, както и с хора от цялата палитра на изкуствата в България.
Маестро Мичо Димитров започва да рисува в Холандия, където прекарва 33 години от живота си.
"Тази светлина, която виждаме в картините на Рембранд и Вермеер е такава. А когато светне слънцето става най-пъстрата страна в света, което рядко се случва. И тази гама от настроения не може един човек, който обича изкуствата да не реагира", посочва той.
И допълва, че всичко натрупано преди това в Пловдив от бохемския период е било акумулирано. Все още избягва да рисува къщи от Стария град, защото има толкова гениални образци. Предпочита да рисува европейски замъци.Емоционалността на думите на маестро Мичо Димитров е допълнена с две негови изпълнения на живо в ефира на "Нашият ден".
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Маестро Мичо Димитров е роден на 20 май 1956 г. в Пловдив. На 6-годишна възраст започва да учи цигулка в Школата на читалище "Иван Вазов" в Пловдив при Спиридон Колев – любител музикант, а впоследствие при Росица Диамандиева. През 1963 г. продължава обучението си в Детската музикална школа към Пловдивското музикално училище при цигулковия педагог Тодор Кацаров. По това време печели първия си международен конкурс – "Ярослав Коциян", Усти над Орлице, Чехослования ,1967 г.
През 1974 г. завършва Пловдивското музикално училище. Същата година още като ученик става лауреат на три награди в рамките на един месец – Първа награда и Голямата награда на конкурса "Светослав Обретенов" в Провадия, два златни медала (по цигулка и по камерна музика) на Републиканския фестивал в София и Извънредна награда на Прегледа на училищата по изкуствата във Варна. Въз основа на тези отличия завършва преждевременно Музикално училище и 18-годишен е приет веднага, без конкурсен изпит, в Държавната музикална академия в София, в класа по цигулка на проф. Боян Лечев и в класа по камерна музика на проф. Владимир Аврамов , при които в периода 1978 – 1980 г. завършва и майсторския клас.
Показаните високи резултати и завоювани награди от участията му в международните конкурси "Чайковски"– 1978 г. и "Крайслер" – 1979 г. са забелязани от световноизвестния цигулков педагог проф. Ифра Нийман. Вследствие на това и спечелената Британска стипендия в периода 1980 – 1983 г. Мичо Димитров специализира при проф. Ифра Нийман във Висшето училище за музика и драма "Гилдхол" в Лондон, което завършва с най-високото отличие "Concert Recital Diploma – Premier Prix" и наградата на фондацията "Майра Хес" (Myra Hess Trust Prize). През 1983 г., по покана на диригент Добрин Петков, поема поста концертмайстор на Пловдивската филхармония, където свири до 1988 г. От 1988 г. живее и работи в Холандия. Там става водач на камерния ансамбъл "Ардис", с който концертира в страната и прави записи за Холандското радио. През същата година става и концертмайстор на Радио-симфоничния оркестър в Хилверсум, Холандия. От 1989 г. до 2013 г. е концертмайстор на големия Радио-филхармоничен оркестър на Холандското радио в Хилверсум, Холандия. От 2017 г. е концертмайстор на Държавна опера – Пловдив. Автор е на 14 самостоятелни изложби – живопис.
По традиция в периода преди Нова година Кралската опера на Валония в Лиеж предлага на публиката заглавия от по-лекия, комичен жанр. През 2024 г. това бе оперетата "Перикола" на Жак Офенбах, реализирана от Лоран Пейи. Френският режисьор е най-изявеният сценичен интерпретатор на творбите на Офенбах днес, достоен наследник на именития от близкото минало..
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg