Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Собственият ни глас е лечебен инструмент в музикотерапията

Снимка: архив БНР

Там, където думите не работят така добре, е полето за изява на музикотерапията. Според музикотерапевта Силвия Николова всеки може да избере музика, която му подхожда и въздейства, но специално бароковата има най-добър терапевтичен ефект. "Приложенията на музикотерапията са много широки и в последните години тя много се използва за лечение на неврологични състояния. – казва Силвия Николова – Музиката ни въздейства още от пренаталния период. Първият сетивен орган, който се развива е слуховият. Първото нещо, което чува бебето е сърцето на майката – това е ритъм. Дори се препоръчва на бъдещите майки да слушат класическа музика и най-вече Моцарт. До зрялата възраст, когато сме пред деменция или Алцхаймер, или някакво друго сериозно състояние – през всичките етапи на човешкия живот музикотерапията има своя роля."

Музикотерапията може да бъде индивидуална или групова, тя работи добре при състояния, свързани със стрес, при паник атаки, при деца с проблеми. "Много често се използва и работа със собствения ни глас, имаме уникален терапевтичен инструмент – казва Силвия Николова – съществува методика за лечебно пеене, както и български принос в тази област – Орфеево пеене. Тук диапазонът на състоянията, които могат да се повлияят е много широк."

Чуйте още за ефектите и ползата от музикотерапията в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidaceae. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21