Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След наводнението: Възстановява ли се Синеморец?

| обновено на 08.09.23 в 09:46
Мостът при Синеморец, който беше наводнен при бедствието
Снимка: Община Царево

Днес цяла България е в траур заради трагичното наводнение в Царево, което отне живота на четирима души. Една от засегнатите зони беше и курортното селище Синеморец. За да разберем повече за ситуацията там и начините, по които хората се справят с последствията на наводнението, се обърнахме към Красимира Величкова, дългогодишен турист и активен участник в културния живот на Синеморец.

"В селото всичко е спокойно в момента", споделя г-жа Величкова в ефира на "Нашият ден".

"Времето също е спокойно, имаме ток и вода. Най-големите щети са на двата плажа. От два дни се организират различни доброволчески групи, които помагат в разчистването на плажовете".

Изглежда общността на Синеморец се обединява в усилията си за възстановяване след бедствието. Г-жа Величкова отбелязва, че за около 20 часа, не е имало ток, но липса на вода и храна не е усетена. Тя споделя и подробности за трудностите, пред които са се изправили хората на място:

"Бяхме блокирани в Синеморец, защото мостът на река Велека беше прелял и първоначално изобщо не можеше да се излиза от селото. Впоследствие основният път Синеморец-Бургас беше затворен". 

Според г-жа Величкова държавните реакции все още се изясняват: "Реакция на държавата не сме усетили в Синеморец. Информирахме се от медиите какво се случва и какво предстои".

Тя обаче изразява загриженост за общата ситуация по Черноморския бряг:

"Държавата е закъсняла с това да направи цялостна ревизия в строителствата по българското Черноморие. В Синеморец също имаме два тръби, които се изливат в морето и изобщо всичко, което виждаме, но не реагираме. В по-малките населени места има пълна феодализация, местните хора сякаш се страхуват и пазят интересите на онези, които работят за себе си, а не за обществения интерес".

Като завършек г-жа Величкова подчертава важността на разследването на причините за трагедията:

"Много е важно да има разследване за причините, които водят до тази трагедия. Конкретно в Царево е важно да се изясни – защо един мост, който е ремонтиран миналата година, днес рухва. Това беше и основната причина, поради която хората бяха евакуирани".

Чуйте разговора в звуковия файл.

Чуйте анкетата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свещените образи в храма, или какво трябва да знае всеки иконописец?

На 3 ноември Българската православна църква отбелязва Деня на св. Пимен Зографски, който почитаме като празник на българските художници, особено на иконописците и реставраторите. В предаването "Нашият ден" по повод празника, в рубриката "Епизоди от живота", гостува Елеонора Караиванска — иконописец и преподавател с над 25 години опит в областта..

публикувано на 04.11.24 в 09:11
Валентин Вълканов

Валентин Вълканов: ГЕРБ е партията, която унифицира модела за взаимоотношения на битово ниво

В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до приемане на политиката на битово ниво, последиците от това, както и защо политиците ни изграждат взаимоотношения на "еснафлък" помежду си и с гражданите. Разговорът е провокиран от текст на Валентин..

публикувано на 04.11.24 в 09:05

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30