България е в траур заради трагичното наводнение в Царево, което отне живота на четирима души. Политологът Георги Киряков коментира причините за бедствието в ефира на "Нашият ден":
В предаването той заяви, че всеки път след природно бедствие стоим пред един и същ проблем - липсващата превенция.
Киряков наблегна на необходимостта от по-голямо осведоменост и образование сред обществото, по-специално относно практиките, които водят до затрудненото оттичане на водата. Той критикува практиката на заравянето на дерета, като това често се прави, за да се осигурят площи за строителство. Според него съществуващите дерета трябва да се поддържат чисти и преглеждани редовно, за да се гарантира естественият поток на водата.
Освен това Киряков подчерта, че е важно да се ограничи алчността на индивидуалните предприемачи, особено по време на кризисни ситуации. Той призова и за предотвратяване на изграждането на изкуствени съоръжения, които могат да доведат до подобни бедствия.
Една от основните му забележки беше липсата на сътрудничество и координация между държавните институции и местните органи на властта.
Накрая Киряков коментира и изпълнението на основните политики от страна на правителството и отчета на трите месеца на кабинет "Денков".
"Чухме колко е трудно – да, трудно е, лесно управление няма. Това звучи като оправдание за това, че не можем да се справим. Не се изпълняват основните политики, защото всичко е въпрос на пазарлъци кой да вземе определен пост или дял от финансовите ресурси", каза той.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg