Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Отвъд мащаба" - Изложба на секция "Бижута" в СБХ

| обновено на 14.09.23 в 08:35

Съюзът на българските художници представя своята годишна изложба на секция "Бижута" с заглавие "Отвъд мащаба". Тази интересна изложба ще бъде достъпна за посетители до 30 септември в СБХ на адрес "ул. Шипка" "6", зала 1С.

Изложбата събира талантливи художници, членове на секцията "Бижута", включително Анжело Красини, Август Спасов, Борислав Кръстев, Владимир Радоев, Даниела Радоева, Елена Кафеджийска, Иво Борисов и Николай Сърдъмов. Освен това, посмъртно ще бъдат изложени металопластики на Иван Георгиев.

Заглавието на изложбата, "Отвъд мащаба", изразява намерението на организаторите да предизвикат стереотипното представа за художниците-бижутери и да разгърнат творческия им потенциал в различни форми на изкуството. Вместо да бъдат ограничени до ювелирното изкуство, авторите се изразяват чрез живопис, графика, скулптура, малка пластика, стъклопластика и дори монументално-декоративно изкуство. Тяхната цел е да намерят симбиозата или разликата между различните изразни средства, като при това запазват индивидуалния си стил и почерк.

В интервю за "Нашият ден", Анжело Красини споделя, че комуникацията и изразяването чрез изкуството са част от човешката история. Той подчертава, че в малкия мащаб на бижутата има мисъл и това става видимо чрез разширяване на мащаба на творчеството.

"От първото си самоосъзнаване човек се е самоокрасил, сложил е нещо, с което да се покаже. Най-важното е, че в този малък мащаб понякога има скрита много мисъл и ние успяхме да я демонстрираме на тази изложба, като увеличихме мащаба и се видя колко много има в малкото. Видя се, че в него има скулптора, живопис, графика и мисъл", казва той.

В ефира на предаването Борислав Кръстев обяснява, че този проект позволява на публиката да види авторите в нова светлина. Те са работили в областта на бижутата, но сега се представят в различен контекст. Този акцент върху разнообразието и индивидуалната креативност на художниците прави изложбата стимулираща за посетителите.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Деня на научната фантастика – съвременните утопии и търсенията в жанра

На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика.   Утопията е важна част от социалните и литературни..

публикувано на 02.01.25 в 10:02

Всепоглъщащата любов на сцената и на екрана

На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..

публикувано на 02.01.25 в 09:37
Българският щанд във Франкфурт

Най-важните събития в литературата през 2024 година

Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..

публикувано на 02.01.25 в 09:06

"1983" – театралният роман на актьора Стефан Цирков

Той играе своите роли в едноактната пиеса живот и разказва весело-тъжно за своето битие на сцената и извън нея. Първо 40 години като част от трупата на Хасковския драматичен театър, а сега и в книгата си "1983. Театрален роман". 1983-та всъщност е годината, в която актьорът Стефан Цирков попада под Ямача. Театърът е изкуство на саморазголването –..

публикувано на 01.01.25 в 16:58
Най-мащабна сред артнамесите в подлеза е дълбоката 5 метра фуния, дала името на микрофестивала

Подлезът до автогарата в Габрово – ново артистично пространство

Подлезът до автогарата в Габрово вече няколко месеца е ново артистично пространство и габровци го наричат "Подлезът на изкуството". Причина за това е футуристичната триизмерна инсталация на Невена Екимова, която е изработена от осем хиляди различни по размер бракувани метални кутии, дарени за проекта от фабрика в град Попово. Повторното използването..

публикувано на 01.01.25 в 12:28