Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Картините на Златю Бояджиев и предела на човешкото

13
Снимка: nationalgallery.bg

Възможно най-специфичните творби за различните периоди от живота на Златю Бояджиев показва мащабната изложба "Послания", която ще се открие на 14 септември в Националната галерия - Двореца в София.

"Смятаме, че с Боряна Вълчанова успяхме да направим такава селекция, че да не липсват определени акценти от неговото творчество, защото то е изключително разностранно и богато. Той няма случайно създадени картини." – казва Весела Радоева, която е куратор на изложбата, заедно с Боряна Вълчанова.

"Въпреки тежкия инсулт, който получава само на 48 години, той е изключително продуктивен художник. Оказа се, че Златю Бояджиев присъства в почти всяка колекция на държавните музеи и галерии. – казва Боряна Вълчанова – Стилът му се променя драстично след инсулта. Първоначално през 30-те години на 20-ти век той работи с една много жива и експресивна маска, но успоредно с нея прави и композиции с иконични образи. Посетителите ще видят и двете линии, които обясняват първия му период. Във втория му период се появяват мащабни композиции с много цвят"

В експозицията ще може да се види и неговата картина "Свинарката", която привлича новинарски интерес през 90-те години, след като е открадната заедно с други произведения и след това върната на музея.

Изложбата се допълва от снимки, предоставени от семейството, архивни материали и дори дипломата му от Художествената академия, от която се разбира, че е бил отличен студент. Филмът "101 стола", посветен на Златю Бояджиев, ще бъде показван непрекъснато в отделна зала, а най-новото, което галерията предлага е аудиогид за 19 знакови произведения на художника.

Чуйте още за творчеството на Златю Бояджиев в "Артефир".

Снимки - Националната галерия
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10