Какво през последните години се случва в нашето общество, сякаш колкото повече говорим за мерки за пътна безопасност. Как да се борим с изключително безотговорните водачи на МПС, които карат дрогирани и пияни. Толкова по-често се случват такива пътнотранспортни произшествия, които завършват с фатален край.
"Каквито и промени да направи Народното събрание, когато един човек вече е свикнал да шофира под въздействието на алкохол или наркотици, няма как да го отвикнем".
Това казва в ефира на "Законът и Темида" адвокат Пламен Димитров – адвокат на майката на загиналата Хариет Стефанович, убита през миналата година от Георги Семерджиев.
Той допълва, че сами можем да направим една превенция и да не допускаме наши познати, които са пияни или дрогирани да управляват автомобили. В момента текат законодателни промени като съответно човекът, който се вози в автомобила може да бъде привлечен като съучастник.
В обществото няма добра ценностна система или нещо се е променило в нашите отношения, за да си позволяваме да водачите на МПС да пият. Според едно изследване повече от 15 000 участници в движението употребяват алкохол. Това означава, че всеки от нас е застрашен в ежедневието си да срещне един такъв шофьор.
Как прокуратурата би се справила с мярката за отнемане и конфискация на МПС в случаите, когато автомобилът не е собственост на водача или е лизингов ?
Адвокат Пламен Димитров коментира, че приетите от депутатите на 4 август 2023 г. нови промени в Наказателния кодекс, според които вече се допуска, а в някои случаи е задължително изземването на автомобил при ПТП, при шофиране под въздействие на алкохол или наркотици, без това да бъде обмислено обстойно. До ден днешен МВР продължава да изземва автомобили въпреки, че те нямат това право. Единствено Съдът след влязла в сила присъда, той може да постанови конфискация на автомобила.
"Вчера главният прокурор е пуснал методически указания в които се посочва, че не е задължително автомобилите на шофьорите хванати да карат след употреба на алкохол или наркотици да се изземват в рамките на разследването", посочва адвокатът.
Точната процедура не е уточнена и има вероятност да завалят поредица от дела срещу МВР за незаконосъобразно действие.
Делото срещу Георги Семерджиев
Георги Семерджиев, единствен обвиняем по делото за тежката катастрофа, която стана на 5 юли 2022 г. на бул. "Черни връх" и коства живота на двете млади момичета Хариет Стефанович и Христина Дилева е на втора инстанция. За 28 септември 2023 г. е насрочено дело в Апелативния съд.
Срещу прегазилия две млади жени в центъра на София, са повдигнати три обвинения. Едното е за причинената смърт на двете момичета, другото е за шофиране след употреба на наркотици, а третото - за използване на фалшива швейцарска шофьорска книжка.
Адвокат Пламен Димитров се надява, че Апелативният съд ще потвърди 20-годишната присъда на Георги Семерджиев и обезщетенията, които той трябва да плати. Върховният съд също трябва да потвърди присъдата.
Народното събрание прие на първо четене четири законопроекта за промени в Закона за движение по пътищата. Одобрено бе и в рамките на една година за младите шофьори да важи забраната да управляват автомобил с над 120 конски сили, както и да шофират през нощта в часовете след 22 часа до 6 часа сутринта.
"Преди народните представители да приемат закони, трябва да са много добре обмислени, тъй като един закон води до други закони“, казва в заключение адвокатът.
Целият разговор с адвокат Пламен Димитров чуйте в звуковия файл.Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg