Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ефир по време на война. Историята на общественото радио в Украйна

| обновено на 19.09.23 в 11:41
Снимка: Цецо Папазов

Интервютo със Сергей Стуканов, заместник главен редактор на дирекция "Тематични програми" на Украинското националн радио за "Нашият ден" разкрива начина, по който радиостанцията продължава да функционира по време на войната в Украйна.

Стуканов споделя своя път към журналистиката и радиото, започнал като изучаващ история и съосновател на неправителствена организация, целяща да разкаже историята на Украйна. След началото на войната той се премества в Киев и започва работа като радиоводещ.

В интервюто се разглеждат предизвикателствата, пред които е изправено общественото радио в условията на война, като нападенията срещу радиостанциите и преместването на част от екипа към западната част на страната. Въпреки тези трудности общественото радио остава надежден източник на информация и подкрепа за хората в Украйна.

"Пътят ми в журналистиката не беше пряка линия", казва той. "Първо, започнах да уча история, когато осъзнах важността на разказването на историческите събития в моя роден край, Донецкия регион. Това беше място, където съветските наративи и начинът на представяне на историята бяха много разпространени."

Стуканов споделя, че след "Оранжевата революция" през 2004 година той и негови колеги от университета създават неправителствена организация с мисията да запознаят хората с начина, по който Украйна е била създадена и развивана. "Започнах да пиша статии и да публикувам информация", казва той.

Сергей Стуканов с преводача на разговора - Росица Петкова и водещата на предаването

Радиото във време на война

Споменавайки влизането в "пълномащабна война" през 2022 година, Стуканов разказва за началото на войната и как тя променя работата на общественото радио. Преди този период той води политическо предаване всяка неделя. "Два месеца преди началото на пълномащабната война, разработихме два или три сценария за това как да продължим работата си в случай на руско нашествие", споделя Стуканов.

В началото на руската инвазия радиостанциите на общественото радио стават мишена на нападенията. "Руснаците не се опитваха да унищожат само нашите военни бази", казва Стуканов и допълва:

"От 24 радиостанции, които имаше общественото радио, четири не работят вече, но останалите си работят."

През първите три месеца на руската инвазия част от екипа работи от западната част на Украйна. "Някои от нас останаха в Киев, за да продължат работата на Украинското радио, но основното производство на съдържание се случваше от Лвов", разказва той.

Този период се характеризира с обединение на шест медийни канала в медиен маратон, в който радиото също участва. "Станахме част от този маратон, така че част от нашето съдържание беше такова, излъчено по телевизиите", обяснява Стуканов.

Работата на общественото радио в Украйна продължава въпреки предизвикателствата, които конфликтът отправя към тях.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: БНР, Цецо Папазов
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Центърът на село Арчар

От древния град Рациария до днешното село Арчар

Арчар е най-голямото село в област Видин, с население от около 2700 човека. То има двойно повече жители, отколкото общинския му център град Димово. Селото е разположено по поречието на река Дунав между градовете Видин и Лом. Населеното място е възникнало още по времето на Римската империя под името Рациария. Създадено е през II век като постоянна станция..

публикувано на 02.10.24 в 09:10

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлияна Антонова-Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде усещането..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11