Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ефир по време на война. Историята на общественото радио в Украйна

| обновено на 19.09.23 в 11:41
Снимка: Цецо Папазов

Интервютo със Сергей Стуканов, заместник главен редактор на дирекция "Тематични програми" на Украинското националн радио за "Нашият ден" разкрива начина, по който радиостанцията продължава да функционира по време на войната в Украйна.

Стуканов споделя своя път към журналистиката и радиото, започнал като изучаващ история и съосновател на неправителствена организация, целяща да разкаже историята на Украйна. След началото на войната той се премества в Киев и започва работа като радиоводещ.

В интервюто се разглеждат предизвикателствата, пред които е изправено общественото радио в условията на война, като нападенията срещу радиостанциите и преместването на част от екипа към западната част на страната. Въпреки тези трудности общественото радио остава надежден източник на информация и подкрепа за хората в Украйна.

"Пътят ми в журналистиката не беше пряка линия", казва той. "Първо, започнах да уча история, когато осъзнах важността на разказването на историческите събития в моя роден край, Донецкия регион. Това беше място, където съветските наративи и начинът на представяне на историята бяха много разпространени."

Стуканов споделя, че след "Оранжевата революция" през 2004 година той и негови колеги от университета създават неправителствена организация с мисията да запознаят хората с начина, по който Украйна е била създадена и развивана. "Започнах да пиша статии и да публикувам информация", казва той.

Сергей Стуканов с преводача на разговора - Росица Петкова и водещата на предаването

Радиото във време на война

Споменавайки влизането в "пълномащабна война" през 2022 година, Стуканов разказва за началото на войната и как тя променя работата на общественото радио. Преди този период той води политическо предаване всяка неделя. "Два месеца преди началото на пълномащабната война, разработихме два или три сценария за това как да продължим работата си в случай на руско нашествие", споделя Стуканов.

В началото на руската инвазия радиостанциите на общественото радио стават мишена на нападенията. "Руснаците не се опитваха да унищожат само нашите военни бази", казва Стуканов и допълва:

"От 24 радиостанции, които имаше общественото радио, четири не работят вече, но останалите си работят."

През първите три месеца на руската инвазия част от екипа работи от западната част на Украйна. "Някои от нас останаха в Киев, за да продължат работата на Украинското радио, но основното производство на съдържание се случваше от Лвов", разказва той.

Този период се характеризира с обединение на шест медийни канала в медиен маратон, в който радиото също участва. "Станахме част от този маратон, така че част от нашето съдържание беше такова, излъчено по телевизиите", обяснява Стуканов.

Работата на общественото радио в Украйна продължава въпреки предизвикателствата, които конфликтът отправя към тях.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: БНР, Цецо Папазов
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12