"Street art за вкъщи" е проект на фондация "Visionary" и "Sito studio" София, в рамките на която 16 художници на градското изкуство от България и чужбина ще обединят усилията си и ще представят уникална изложба с принтове, които след това ще могат да се откупят. Целта на инициативата е от една страна да изгради по-силен интерес към колекционирането на такъв тип изкуство, а от друга да даде възможност на художниците да се усъвършенстват в технологията на дигиталния и ръчен ситопечат. "Така изкуството става по-достъпно за голяма аудитория" – казва Надежда Георгиева от "Sito studio".
"На принтовете, които художниците ще предлагат, ще има съществуващи стенописи от улиците на София, както и нови такива, така че това наистина е парченце стрийтарт за вкъщи" – пояснява Деляна Ангелова от фондация "Visionary", които от години се занимават с популяризиране и организиране на градско изкуство. "За чуждите артисти, които каним тук, за да работят по стените на града, София е вдъхновяващо място. Всеки от тях донася и отличителните белези на своята страна. Например подборът на цветове – латиноамериканските артисти използват лилаво – розовата гама, наситено синьо, оранжево, червено. Един от емблематичните стенописи, който стана повод и за много разговори, е на улица "Гурко", точно срещу Княжеската градина, и е на бразилската двойка Асидо прожект. Те създадоха страхотно произведение което съчетава както техните ярки и вибриращи цветове, така и нашите фолклорни елементи".
Още за уличното изкуство в големия град и неговите автори чуйте в "Какво се случва"
Изложбата с принтове с градско изкуство се открива на 28 септември в Sito Studio, София, а след това тя ще пътува из Латинска Америка.
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря книгата "Изгнание и музика" на швейцарския писател, преводач, преподавател в Лозанския университет, философ и културолог Етиен Барилие. Авторът несъмнено е изключително ерудиран, книгата му е..
Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо Мастъроф, Джон Кандър и Фред Еб. Постановката на Ребека Фрекнал в нюйоркския The August Wilson Theatre , трансформиран до неузнаваемост, върви под заглавието "Кабаре в клуба Кит Кат"...
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния отпечатък, който преводачът оставя в текста, и останалите добре познати ни ябълки на раздора в караниците около превода, като че ли все по-често се налага да си задаваме въпроса не дали един превод е..
"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..
Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg