Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключения, игри и нови знания с "Природа фест" в Южния парк

Ася Чанева от програма "Христо Ботев" на БНР – с номинация за годишните награди за биоразнообразие и климат на Българска фондация "Биоразнообразие"

На 30 септември  в Южен парк 2 – зад Музея "Земята и хората" (т.нар. "Кучешка градинк") и на територията на Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" ще се проведе "Природа фест". Той е част от проекта "Природата няма глас, тя има нас", който популяризира усилията на природозащитни организации, обединени в Коалицията "За да остане природа в България".

През целия ден ви очакват вълнуващи игри и преживявания, както и придобиване на нови познания за природата, биоразнообразието и климата. Ще можете да се снимате с макети на диви животни и птици.

Началото е в 10.00 ч. с наблюдения на птици в парка заедно с експерти от Българското дружество за закрила на птиците – сборният пункт е на терасата на "Топлоцентрала". В 11.30 и в 13.00 ч. започват другите два тура за наблюдения на птици.

По същото време на поляната до центъра за изкуства ще бъде открита Лабораторна инсталация и беседа за влажните зони с фокус Драгоманско блато (СДП БАЛКАНИ).

Други акценти в програмата на "Природа фест" са:  

11:00 - 12:30 ч. Играй настолни игри "Барабар" и "Тера Футура" в кафето на "Топлоцентрала". (Стартът на втория турнир е в 13:00).
11:00 - 12:30 ч. Улови диво животно – разбери как работят фотокапаните за животни и защо са важни?
12:00 - 17:00 ч. Свободна размяна на дрехи, книги и учебни пособия във фоайето на "Топлоцентрала". Всеки  може да донесе до 10 дрехи, а за книгите няма ограничения.
13:00 - 14:00 ч. Работилница за цветни бомби – с помощта на почва и семена на растения или цветя всеки може да направи цветна бомба, след което ще си я вземе, за да я посади.
14:00 - 17:00 ч. Направи си сам вековно дърво от оригами.
14:00 - 18:00 ч. Детски игри "Запознай се с дивите животни на Източни Родопи".
14:00 - 18:00 ч. Работилница за направа на хотел за опрашители.
14:30 - 15:50 ч. Ателие по рисуване в ботанически и научно-популярен стил с Деница Пенева.
В 15:00 ч. започва "Еко-приключенци" на БДЗП, подходящо за деца между 8 и 12 години.
15:00 - 16:00 ч. Солено ателие – как да си направим сол – с Българска фондация "Биоразнообразие".
15:00 - 17:00 ч. За мечките и хората с WWF България.
15:30 - 17:30 ч. "Как да изследваме и опазваме вековните дървета и какви тайни крият" - Пътешествие в света на "Славейковите дъбове" и Дъба на Безеншек в Лозенец с Фондация "ЕкоОбщност" и ландшафтен архитект и арборист Максим Янев.
16:00 - 17:00 ч. "Кой е зеленият дневен ред на гражданите" - дебат между граждани, експерти и политици. Темитеса:
• Кои са водещите теми за природата за вас – вода, климат, почва, гори, море, въздух?
• Виждате ли своите теми в приоритетите на политиците?
• Кои са зелените закони, които трябва да се променят или приемат в следващата година?

18.30 ч. Церемония по връчването на Годишните награди за биоразнообразие и климат на Българска фондация "Биоразнообразие"

Наградите се връчват за 12-ти път и отличават най-смелите и всеотдайни кампании, журналисти, активисти, локални инициативи и отговорни бизнеси, борещисезазапазването на природата, планините, реките, морето и горите ни.

Журналистът Ася Чанева от програма Христо Ботев – автор на рубриката за екология и климат "Зелени минути" в предаването "Лабиринти на познанието" е сред номинираните в журналистическата категория

За тази награда се номинират журналисти, представили непозната до този момент информация по природозащитен проблем и намерели отговори на значими за обществото въпроси.

Признанието за Ася Чанева е за журналистическата ѝ поредица: "Възстановяването на крайбрежни екосистеми – мисия възможна"

Всеки, който иска да подкрепи своя фаворит за наградите за биоразнообразие и климат, може да го направи до 14:00 часа на 29.09, като влезе във фейсбук събитието Годишни награди за биоразнообразие и климат' 2023 (facebook.com)

Влезте във фейсбук събитието. Отворете раздел "Дискусии" "Годишни награди за биоразнообразие и климат" 2023 | Facebook намерете вашия фаворит в галерията на съответната категория. 

За Ася Чанева можете да гласувате тук

Кой ще грабне наградите на публиката, решавате вие!

Снимки – Българска фондация "Биоразнообразие" и "Природа фест"


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55