В Художествената галерия в град Кюстендил, сред картините на Владимир Димитров-Майстора, до 30 септември можете да разгледате впечатляващата мащабна изложба на академик Крум Дамянов.
"Скулптура и процес" представя творчеството на големия български скулптор в неговата цялост, времеви диапазон и проблематика – монументална и кавалетна скулптура, негови картини, ранни портрети, дори щастливото хрумване ателието на твореца да бъде пренесено в реални размери в недовършената част на галерията. Там, сред гипсови клинови калъпи, проби от работния процес, декоративни орнаменти, различни инструменти и пособия, е експониран дори столът на Крум Дамянов. Пренесена е и атмосферата от двора пред ателието на скулптора.
Финисажът на изложбата "Скулптура и процес", нейното последно медийно представяне, се състоя в ефира на програма "Христо Ботев“, в предаването за култура, коментар и анализ – "Какво се случва“.
Гости в импровизираното радиостудио в Художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора“ в град Кюстендил бяха акад. Крум Дамянов, директорът на галерията доц. Валентин Господинов, скулпторът проф. Емил Попов, гл. ас. Борислав Алексиев. По телефона се включи проф. Валентин Старчев, другото голямо име в българската монументална скулптура.
Цялото предаване "Финисаж в ефира", посветено на изложбата "Скулптура и процес“ на акад. Крум Дамянов, директно от Художествената галерия в град Кюстендил, можете да чуете в звуковия файл.
Акцентите в предаването са предизвикателството да представиш автор като Крум Дамянов и монументална скулптура в пространството на първата българска сграда, строена специално за галерия; кое е най-специфичното за твореца Крум Дамянов; през какви процесии трудности е преминавала монументалната скулптура в България; за тишината в българската култура днес; за учителите и приятелите творци – големия български скулптор Любомир Далчев и скулптора Галин Малакчиев; за плеядата талантливи творци, за вдъхновението и творческия процес.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg