В това предаване гостува Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ). С нея разговаряхме за Наградата на София за визуални изкуства, с която тази година е отличена галерията и за голямата изложба на Генко Генков "Отвъд видимото", както и за други предстоящи инициативи. Тя сподели и впечатленията си от Резиденцията в Сите интернационал дез арт в Париж – за времето на своето пребиваване там – през месеците юли и август.
За началото на творческия път на Аделина Филева – за емоциите от първите срещи с колекциите на СГХГ и успеха на творческите проекти – така започна нашият разговор в студиото. "Имах щастието да започна работа при един от изключителните български изкуствоведи – Димитър Г. Димитров, който – човек, влюбен в изкуството, човек с много знания, ерудит – и който обича младите хора и е готов да им предава своите знания, да ги напътства. Един ден ми каза: "Аз ако не ви хвърля в дълбоката вода, вие кога ще се справите с нещата! Трябва да свиквате веднага да заставате пред публика и да може бързо да ѝ посочите кое е важно за нея и интересно." Така че на моите преподаватели и на него, като начало, като старт при него, съм много благодарна!
Аз кандидатствах – исках специално след завършването си да работя в галерия – и си бях подала молбата на различни места. Димитър Г. Димитров беше единственият, който реагира много интересно – покани ме, помоли също така да си донеса дипломната работа от Художествената академия и ми възложи, също така, да напиша един текст за изложба на втория етаж и да му ги оставя. И може би след три-четири седмици той ми се обади и каза, че e доволен от това, което аз съм му представила. И че ще ме назначи в градската галерия на работа, но няма места и трябва да се изчака. И минаха три-четири, пет месеца. На шестия аз си помислих – няма, няма да ми се обадят – обещаха ми, но не. Но той спази думата си и след това ме покани в галерията и така започна моя път 1995 година. Скоро ще станат 30 години да работя в галерията, но за мен това е един избран път!..."
А за изложбата на Генко Генков "Отвъд видимото", тя поясни, че може да се види до 12 ноември и е придружена от луксозно издание, в което са включени творби от държавни и частни колекции (както и в самата изложба), а също и архивни фотографии и документи, допълващи представата за живота и творческия път на художника.
"Генко Генков рисува рядко натюрморти, голи тела, портрети на свои близки, както и на личности, които са го впечатлили. Често се вглежда през годините, за да ни остави различни автопортрети. Безбройни в неговото творчество са пейзажите, които са не толкова реалистични, колкото визионерски – понякога здраво конструирани, друг път яростно експресивни и нерядко меланхолични, дори когато палитрата не е така огнена и експресивна, а светла и по-мека, с деликатни цветови съчетания."
Това е малка част от предговора на Аделина Филева, отпечатан в началото на изданието.
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg