Председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков е новият президент на Световната дентална организация (FDI). Той е спечелил с 66% подкрепа или 97 гласа в надпревара с Ник Армстронг, президент на Британската дентална асоциация.
През 2003 г. в Сидни, Австралия, д-р Николай Шарков започва своята работа в Световната дентална федерация. Стъпка по стъпка, той преминава през различни позиции, като през 2021 г. става ковчежник, а преди броени дни с доста сериозно мнозинство е избран за президент. Тази организация формира политиката в световен мащаб, свързана с денталното здраве.
"Двадесет години безрезервен доброволен труд в името на благото на професията и оралното здраве и то на световно ниво", казва в ефира на "Нашия ден" зъболекарят.
Той споделя, че през миналата година СЗО излезе с доклад с глобален поглед върху оралното здраве след 20-годишно мълчание. България фигурира, но данните са малко изкривени. Тази година излезе Планът за действие на СЗО. Тук има едно съвпадение, защото и Световната дентална асоциация изработи Визия – 2030 и тя се оказва в синхрон с документа на СЗО. Тези два основополагащи документа, както и Планът за действие определят пътя, по който трябва да върви едно държава, за да постигне универсално орално здравно покритие на населението.
"Българските лекари по дентална медицина са се доказали и неслучайно много от гражданите на ЕС се лекуват в България. Да не говорим за българите, които напуснаха пределите на родината, но всяка година се връщат носталгично в България, както и да проверят оралното си здраве", посочва д-р Шарков.
В България липсва обществен сектор в денталната медицина. И тази конкуренция е благоприятна, защото всеки трябва да се доказва и изпъкват най-добрите.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg