Холивудският актьор Пол Нюман приема мемоарите си като жест към потомството. Книгата, наречена "Необикновеният живот на един обикновен човек", е подготвяна дълго от неговия близък семеен приятел Стюарт Стърн, но след поредица от събития в крайна сметка излиза доста години след смъртта на Нюман. Актьор, режисьор, автомобилен състезател, 10 пъти номиниран за "Оскар", веднъж го печели, има всички други кинонагради, автомобилен състезател и човек с успешен брак – Пол Нюман и неговият богат живот впечатляват, но собственият му глас в книгата звучи неуверено.
"Тази искреност, самокритичност и колебание на Пол Нюман много ми харесаха в книгата – казва кинокритикът Деян Статулов – в момента живеем във време, в което всички, които говорят по-високо и по-кряскащо създават усещане за голямо самочувствие и голям авторитет. Като всяка голяма филмова звезда Пол Нюман е сложна и противоречива личност, колебаещ се, минал през алкохол, жени, адреналин, кино, театър, автомобилни състезания. Животът му е доста богат и читателите могат да намерят за себе си обяснение какъв характер е. Той има и много стабилен брак, които продължава 50 години. Даже и когато остарява получава добри роли. Неговата кариера завършва много стабилно. Възрастта невинаги пречи на големия талант да прави кино."
Пол Нюман е част от следвоенното поколение на Холивуд. "Марлон Брандо е част от тази група също, в книгата става дума за тяхното съревнование. Красиви, мъжествени, силни, мачовски модел, но в същото време изнасят някои свои роли с непозната до този момент чувствителност".
Чуйте разговора с Деян Статулов в "Артефир".
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg