Какво мотивира представители на българския бизнес да инвестират в млади български учени? Какво постигнаха наградите "Предприемачи в науката", които за поредна година през декември ще връчи фондация "Карол Знание"?
Фондацията е с необичайна за България мисия – да подкрепя български млади учени и техните проекти, така че те да намерят практическо приложение, да работи за изграждане на иновационна икономика, като открива идеи и таланти, предприемачи в научната област и технологичния сектор. Двама от тазгодишните претенденти за награди – Теодора Савчева, студент 2-ри курс в Техническия университет, специалност "Интелигентни системи и изкуствен интелект" и Алекс Новков, студент 3-ти курс в същия университет, специалност "Автоматика" – разказват в "Нашият ден" за своите проекти.
"Това, което ни мотивира, са иновациите и съответно да можем да дадем нещо повече на света и да усъвършенстваме самите себе си, да надградим знанията си и да продължаваме напред", казва Алекс Новков.
Теодора Савчева преминава, първо, през квантовата и космическа теоретична физика, след което започва да се занимава с програмиране. Заедно с Алекс Новков са създатели на автономен робот за почистване на соларни панели.
Алекс Новков споделя, че като екип са концентрирани към зелената енергия и по-конкретно към соларните паркове, соларни панели не само в индустриална обстановка, но и за битови нужди. Хората масово в момента си инсталират в домовете соларни панели с цел енергодобив.
За младата изобретателка Теодора Савчева основополагаща е работата в екип.
"Младите хора си струва да бъдат подкрепени, да бъда дадена възможност техните идеи да бъдат реализирани тук и сега. Затова е създадена тази програма, за да имаме възможност да подкрепяме докторанти и млади учени, като през последните години отворихме проекта и за студенти“, коментира Милена Петкова, изпълнителен директор на фондация "Карол Знание".
Тя допълва, че е важно да се подкрепя академичното предприемачество, което във водещите университети в Европа и по света има добри традиции. В България няма все още такава практика, но има много стойностни проекти. Все още българските университети не са готови да подкрепят и да развиват Spin-off компании.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg