Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли академичното предприемачество да се превърне в приоритет?

Двама млади учени създадоха автономен робот за почистване на соларни батерии

| Интервю
Теодора Савчева и Алекс Новков, участници в "Предприемачи в науката"
Снимка: Личен архив - ФБ, фондация

Какво мотивира представители на българския бизнес да инвестират в млади български учени? Какво постигнаха наградите "Предприемачи в науката", които за поредна година през декември ще връчи фондация "Карол Знание"?

Фондацията е с необичайна за България мисия – да подкрепя български млади учени и техните проекти, така че те да намерят практическо приложение, да работи за изграждане на иновационна икономика, като открива идеи и таланти, предприемачи в научната област и технологичния сектор. Двама от тазгодишните претенденти за награди – Теодора Савчева, студент 2-ри курс в Техническия университет, специалност "Интелигентни системи и изкуствен интелект" и Алекс Новков, студент 3-ти курс в същия университет, специалност "Автоматика" – разказват в "Нашият ден" за своите проекти. 

"Това, което ни мотивира, са иновациите и съответно да можем да дадем нещо повече на света и да усъвършенстваме самите себе си, да надградим знанията си и да продължаваме напред", казва Алекс Новков.

Теодора Савчева преминава, първо, през квантовата и космическа теоретична физика, след което започва да се занимава с програмиране. Заедно с Алекс Новков са създатели на автономен робот за почистване на соларни панели.

Алекс Новков споделя, че като екип са концентрирани към зелената енергия и по-конкретно към соларните паркове, соларни панели не само в индустриална обстановка, но и за битови нужди. Хората масово в момента си инсталират в домовете соларни панели с цел енергодобив.

За младата изобретателка Теодора Савчева основополагаща е работата в екип.

"Младите хора си струва да бъдат подкрепени, да бъда дадена възможност техните идеи да бъдат реализирани тук и сега. Затова е създадена тази програма, за да имаме възможност да подкрепяме докторанти и млади учени, като през последните години отворихме проекта и за студенти“, коментира Милена Петкова, изпълнителен директор на фондация "Карол Знание".

Тя допълва, че е важно да се подкрепя академичното предприемачество, което във водещите университети в Европа и по света има добри традиции. В България няма все още такава практика, но има много стойностни проекти. Все още българските университети не са готови да подкрепят и да развиват Spin-off компании.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13