Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Водещ от програма "Христо Ботев" – гост на Международната конференция Benedicamus Domino

Снимка: Benedicamus Domino

Международната конференция Benedicamus Domino, организирана от Университета в Осло с подкрепата на European Research Council по проекта "BENEDICAMUS е музикална и поетична креативност за уникален момент в западната християнска литургия, който се ръководи от проф. Катрин Брадли. Проектът е финансиран с 2 милиона евро от Европейския изследователски съвет

Като част от проекта екипът организира конференции и уъркшопи, свързани с Benedicamus Domino. Това е програмата на конференцията

Калина Томова, музикален журналист в програма "Христо Ботев", участва с доклад относно импровизационните вокални техники през XV век в Англия, като изследването е част от нейната дисертация "Английският керъл в контекста на полифоничния певчески репертоар от XV век: жанрови особености, техники, взаимодействия".

Калина Томова е завършила Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" с класическо пеене в класа на проф. Маргарита Баснарова и музикознание при проф. Весела Бояджиева. Учила е пеене и при Ема Къркби и Галя Йончева. Носител е на Втора награда от Националния конкурс "Светослав Обретенов" (2018) и Първа награда от Първи академичен песенен конкурс (2019). От 2021 г. е докторант по ранна музика в Института за изследване на изкуствата, БАН. 

Реализирала е публикации в научните списания "Early Music" (издавано от Oxford University Press), "Българско музикознание" и "Интегрална музикална теория". През 2024 г. две нейни статии ще бъдат публикувани в книги, издавани от белгийското научно издателство "Brepols". Носител е на наградата на БАН "Иван Евстратиев Гешов" за най-млади учени до 30 години в направлението "Културно-историческо наследство и национална идентичност". 

Автор и водещ е на радиопредаването "Музика хисторика" по програма "Христо Ботев" на БНР, което е единственото предаване в българския ефир, посветено изцяло на ранната музика.

Димитрина Кюркчиева разговаря с Калина Томова в "Артефир".

Снимка – Benedicamus Domino

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Брюксел аплодират оперни звезди от Полша и Италия в новата постановка на "Турандот"

Тази година музикалната общественост отбелязва стогодишнината от смъртта на бележития оперен композитор Джакомо Пучини. Водещият белгийски театър "Ла Моне" не можеше да подмине тази кръгла годишнина и предложи за финал на сезона нова постановка на последната творба на Пучини – "Турандот". Още повече, че Брюксел е градът, в който композиторът прекарва..

публикувано на 07.07.24 в 08:05

Вердиевите "Сицилиански вечерни" на сцената на Виенската държавна опера

"В постановката от 13 януари 2024 година Игор Головатенко в ролята на Монфорте не само интерпретира въздействащо мелодиите на Верди, но и конфликта между политиката и бащинския дълг. За разлика от него специалистът по белканто Джон Озбърн има малко пространство за извява в ролята на Ариго, и не показва апломба, с който обикновено блести в роли от..

публикувано на 06.07.24 в 07:55

Arbanassi Summer Music събира почитатели на камерната музика

Предстои 14-ото издание на Arbanassi Summer Music от 7 до 12 юли в архитектурния резерват Арбанаси. Организират го контрабасистката Юлита Фъсева и нейният съпруг обоистът Димитри Местдаг. Двамата живеят и работят в Белгия, но оценяват магията на Арбанаси и възможността да правят бутиков фестивал, заобиколени от приятели и съмишленици. "Специалното в..

публикувано на 05.07.24 в 17:05
Константин Илиевски и Симфоничния оркестър на БНР

Последен концерт от сезона на радиосимфониците

Интересен, динамичен, разнообразен бе сезон 2023/2024 на Симфоничния оркестър на БНР. Новият главен диригент на състава Константин Илиевски предложи цялостна концертна програма, в която бе дадено преимущество на някои от най-обещаващите млади български музиканти, оркестър и публика се срещнаха с нови солисти и диригенти, почетени бяха годишнини на..

публикувано на 05.07.24 в 13:10

"Сицилианска вечерня", опера в пет действия от Джузепе Верди

Либрето: Йожен Скриб и Шарл Дюверие. Световна премиера: 13 юни 1855, Париж, Театър Grand opera Действащи лица: • Херцог Ги дьо Монфор, губернатор на Сицилия – баритон • Дьо Бетюн, френски офицер – бас • Граф Водемон, френски офицер – тенор • Ариго (Анри), млад сицилианец – тенор • Джовани да Прочида, сицилиански лекар – бас •..

публикувано на 05.07.24 в 10:20