Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 512

Метаморфозите на кино-литературата

Емил Янев и Станислава Айви
Снимка: Ани Маринова

В епизод 512 "Трамвай по желание" по традиция представя на своята публика деветото издание на единствения в света кино-литературен фестивал "Синелибри". 

Под знака и мотото на метаморфозите, "Синелибри" – 2023, със своето меню от над 60 филма, десетки дискусии, срещи със звезди от световна величина, множество галавечери и литературни премиери, се превръща в най-грандиозното киносъбитие на есента, обобщава фестивалният пророк Станислава Айви.

Мотото "Метаморфози" идва във връзка със 140 години от рождението на родоначалника на екзистенциализма в литературата, неподражаемият Франц Кафка. Програмата обещава десетки бляскави национални и световни премиери. Внушително е жанрово-стилистичното и тематично разнообразие на предвидените филми, традиционно разпределени в няколко секции.

Гвоздеят на програмата безспорно е копродукцията на САЩ, Ирландия и Великобритания, безсъмнено от най-очакваните филми на годината – "Клети създания" на киновизионера Йоргос Лантимос ("Омарът", "Фаворитката"), своеобразен постмодерен прочит на историята за д-р Франкенщайн и неговото чудовище, с участието на феноменалната Ема Стоун. Филмът тази година взе "Златен лъв" във Венеция, което говори достатъчно за неговите качества.

С номинация за "Златен лъв" у нас пристига и "Капитанът", една история по действителен случай на режисьора Едоардо де Анджелис, който е и съсценарист с големия италиански писател Сандро Веронези.

Няма как да подминем и единственото българско заглавие в конкурса – игралния филм "Чума", вдъхновен от разказа "През чумавото" на Йордан Йовков. Режисьор на лентата е Иван Владимиров, адаптираният сценарий е дело на Боян Биолчев. Главните роли се изпълняват от Свежен Младенов, Евелина Бибова и Матей Мичев.

Носителят на награда "Синелибри" за най-добра киноадаптация тази есен ще бъде излъчен от международно жури, председателствано от Уилям Болдуин, световна звезда и продуцент.

Веднага след награждаването ще се излъчи новият филм на Роман Полански – шеметната черна комедия "Дворецът", с която ще бъде отбелязана 90-ата годишнина от рождението на прочутия режисьор.

Самото откриване на "Синелибри-Метаморфози" оставя своя дълбок отпечатък с участието на маестро Живко Петров, един от най-големите български джаз музиканти, който ще изсвири ноктюрно от Шопен, оп. 9, №2  в ми бемол мажор.

Снимка – Ани Маринова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20