Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

9 октомври – Световен ден на пощите

Има ли бъдеще писането на писма?

| обновено на 09.10.23 в 09:14
Снимка: БГНЕС

На 9 октомври всяка година се отбелязва Световният ден на пощите. Този ден има за цел да привлече вниманието към ролята на пощенския сектор в ежедневието на хората и неговия принос за социалното и икономическо развитие на страните по света. Пощите са не само средство за пренос на писма и пакети, но и важен фактор за свързването на хората и нациите.

В една от рубриките на програма "Христо Ботев", озаглавена "Епизоди от живота", беше представена интересна млада личност, която ни напомни за носталгията към хартиените писма. По повод Световния ден на пощите срещнахме слушателите на програмата с Богомила Гълъбова, инфлуенсър и млада дама, която се отличава със своята страст към писането на писма.

Богомила споделя своето виждане за значението на хартиените писма в епохата на цифровите комуникации. Тя отбелязва, че класическото писмо, което всички помним от детството си, постепенно изчезва като формат, но намира начини да оцелее. Според нея хората все повече се насочват към бавните и лични комуникации и започват да си пишат писма, дори и чрез електронни средства.

За Богомила смисълът на писмото винаги е бил свързан със самопознанието. Тя вярва, че когато пишем бавно и осъзнато, имаме възможността да се задълбочим в мислите си и да разгледаме внимателно своите чувства и идеи. За нея писмото представлява своеобразна форма на психотерапия. "Когато пишеш бавно, имаш време да осмислиш мислите си", казва тя. 

Инициативата, която Богомила сподели по повод Световния ден на пощите, е "Коледа в писмо". Тя разкрива още, че напоследък пише писма до сина си. По нейните думи този процес прилича на водене на дневник, в който споделя с него какво се случва в техния живот и как той израства. Нейното послание към всrчки е "да заделят пет минутки и да напишат едно любовно писмо към себе си".

Световният ден на пощите ни припомня за стойността на писането и споделянето на емоции и информация по този традиционен начин.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44