Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директорът на Културен център "Двореца" в Балчик с наградата "Акуила д‘Оро" 2023

18-ото издание на Международната награда "Акуила д‘Оро" 2023 ("Златен орел") тази година бе под наслов "Културата: фениксът на цивилизацията".

Снощи посланикът на Италия в София Н.Пр. Джузепина Дзара прие в резиденцията си гости на тържеството, на което удостои личности в българската културата с високата награда.

Наградата "Акуила д‘Оро“ е учредена в Конка Пелиня (област Абруцо) и е инициирана от асоциацията с идеална цел "Корфиниум“. Тя има за цел да признае забележителните заслуги на потомци на италиански фамилии и на личности с особен принос в дейности, предприемани в полза на територията, италианската общност и италианската култура. 

18-ото издание на Международната награда "Акуила д‘Оро“ е първото, което се провежда извън Италия и на което се награждават личности от друга държава. Журито с председател  Фабрицио Полити, бивш декан на Стопанския факултет на Университета в Акуила и председател на Консорциума за Университетския център на Сулмона, включва университетски преподаватели и експерти в сектора. Награди бяха присъдени в няколко категории: Награда "Акуила д‘Оро“, Специално отличие, Специална награда и Награда за заслуги.  

Отличени бяха оперната дива Райна Кабаиванска, директорът на Културен център "Двореца“ в Балчик Жени Михайлова, директорът на Държавна опера-Варна Даниела Димова, маестро Найден Тодоров, диригент на Софийската филхармония, директорът на Музей "Борис Христов“ в София Елена Драгостинова, деканът на Факултета по изобразително изкуство във Великотърновския университет проф. д-р Светослав Косев и Регионалният исторически музей във Варна.

Антонио Таркуинио, консулски кореспондент на Италия във Варна, получи специално отличие заради каузата и популяризирането на италианската култура и заради важната му роля в международния културен обмен.

Специалната награда за 2023 г. бе присъдена на посланичката на Италия в София Джузепина Дзара за дългогодишната ѝ и успешна дипломатическа кариера и за утвърждаването на човешките права и мира по света,както и за активната ѝ роля в културния обмен между Италия и България.

Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир“ с директора на Културен център "Двореца“ в Балчик Жени Михайлова, която бе сред наградените с "Акуила д‘Оро" 2023. Чуйте звуковия файл. 

Снимка – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35