Неповторимата връзка между поезията, природата и архитектурата и уникалните, съблазнителни и емоционални творения от периода на Ар нуво (Art nouveau – ново изкуство) отбеляза международният литературен фестивал "Transpoesie" 2023 в Брюксел, създавайки жизнена среда, която вдъхновява и разпалва въображението.
Тази година "Transpoesie" акцентира върху женските гласове в европейската поезия, като се присъедини към честването на Ар нуво в Брюксел и добави своя собствена поетична гледна точка. Фестивалът се проведе с поредица от незабравими артсъбития, включващи поетеси от цяла Европа, на красиви, изненадващи, тайни и неочаквани локации в целия град.
"Transpoesie" не е само сценични изпълнения на публично пространство. Той съществува от 13 години и обединява хората, които искат да изпитат поезията по уникален и незабравим начин.
Фестивалът празнува силата на думите, красотата на природата и жизненоважната роля, която жените играят за нашето общество и света. Акцентът е върху многоезичие и различни култури, досега участници в него са били и българските поетеси Аксиния Михайлова и Кристин Димитрова.
Тази година в Международния литературен фестивал "Transpoesie" 2023 ни представи Миглена Дикова-Миланова преподавател по български език и култура в Университета в Гент, Белгия. Тя е родена във Варна. Завършва висшето си образование по българска филология в СУ "Св. Климент Охридски". През 2008 г. защитава докторат по философия на тема "Културалната политика на възвишеното" в Католическия университет в Льовен, Белгия. Интересите ѝ са в областта на теория и история на литературата, сравнително литературознание и естетика. Публикувала е статии върху проблеми, свързани с естетиката, както и с българската и руската литератури – на български, английски и нидерландски. Автор е на стихосбирките "Будна вода" (1992) и "4four2twoна"(2021). През 2024 предстои издаването на "4four2twoна" на нидерландски език.
Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с Миглена Дикова-Миланова за участието ѝ в международния литературен фестивал "Transpoesie" 2023. Чуйте звуковия файл.
“Случаят Лола“ от Хосе Варлета под режисурата на Николай Младенов има предпремиера на 30 януари в Сатиричния театър “Алеко Константинов”. Това е моноспектакъл на Елена Атанасова, сценографията е на Чавдар Гюзелев, музика и музикална среда – Мартин Каров. Другото ново заглавие от афиша на Сатирата е “Не забравяйте да се подпишете”(Любовна среща за..
С премиера на комедията "Не те познавам вече" от Алдо де Бенедети, с участието на Любомир Нейков, Румен Угрински, Илияна Лазарова, Дона Вълова, Катерина Борисова и Роберт Янакиев, наскоро в столицата се появи ново средище за култура, което се намира в сградата на ул. "Шипка" 34 и носи името TheatroArt. Александър Пеновски, който ръководи TheatroArt,..
След премиерата в Бакау (Румъния) 2014 г., последвана от Пловдив 2015, София 2016 г. и Гейнсвил (Флорида, САЩ), "Антигона – това съм аз" (anti-GONE-It’s me) ще бъде представена отново на софийска сцена. Публиката ще има възможността да се наслади на авторския солов спектакъл на хореографа Галина Борисова. В него се изследва античния модел..
Севар Иванов завършва актьорско майсторство в класа на легендата Стефан Данаилов. Веднага след това защитава докторската си степен в УНСС, където с днешна дата е преподавател по управление и финансиране в изкуството. Специализира в САЩ, член на "Менса", до скоро зам.- директор на театър. Играе самия Дориан Грей в Младежкия театър и Васил Левски в..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
На 27 януари се навършва 1 година от смъртта на актьора Славчо Пеев. Спомняме си за него със записи от Архивния фонд на БНР. Светослав Пеев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg