"Отвъд мрежата" е едно от най-новите заглавия, което очакваме на сцената на театъра на Нов български университет. Това е авторски мултижанров спектакъл със социална насоченост. Изследва влиянието на дигиталното съдържание върху живота, развитието и вътрешния свят на съвременния човек. Къде е границата между нормалното потребление и зависимост? Как и кога губим себе си? "Ако аз не съм себе си, то тогава кой ще бъде мен? Мен не съществува и мен го няма." Представлението ще има своята премира на 17 октомври от 19 часа, споделят режисьорите Диана Досева и Лъчезара Василева и актьорът Тони Николов.
"Аз от дълго време работя с тази тема за въздействието на технологиите като режисьор. Основна насока е към социалните контакти в епохата на социалните мрежи. Работихме много с различни изследвания и материали по темите за зависимостите, за да имаме максимално широк спектър. Представлението по-скоро е антиутопично, но посланието му е утопично." – каза Диана Досева.
Тони Николов е в персонажа на незасегнатият от технологиите:
"Предизвикателство беше работата по представлението с този модел. Моя образ изважда на преден план вътрешния свят на един човек, но пак в някаква степен се влияе от дигитално зависимите."
Каква е най-голямата жертва и загуба, която правим към себе си в името на технологиите също е ключов въпрос за задвижването на представлението:
"Мисля, че понякога губим себе си, контакта с близките си при прекомерната зависимост от дигиталния свят." – споделя Лъчезара.
Повече чуйте в звуковия файл в разговора с режисьорите Диана Досева и Лъчезара Василева и актьорът Тони Николов.
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg