Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сърцето през сезоните...

Проф. Арман Постаджиян в студиото на „Христо Ботев“
Снимка: Кирил Чобанов

Една вечна тема – кардиологията, е в центъра на вниманието в поредния брой на "За здравето". Гостът Арман Постаджиян – професор, преподавател и един от лидерите на Българското кардиологично дружество, акцентира върху различните фенотипове на артериалната хипертония и проблемите, които високото кръвно налягане създава. Контролът върху стойностите, рационалното хранене и въздържането от употреба на много сол, са част от препоръките, направени от специалиста.

Твърде активна е аудиторията тази събота и сред многобройните въпроси се открояват тези за прилаганата терапия, честотата на пулса, режима на живот, възрастовите промени, свързани с левокамерни хипертрофии и други клапни проблеми. В познатия стил и практика "Не лекуваме от ефира, но помагаме" събеседникът отправя съвети към слушателите и препоръчва на всеки от тях консултация и преглед при специалист.

Опитният лекар, началник на Отделението по кардиология на столичната болница "Света Анна", отделя част от ефирното време на вродените малформации при децата, болестите на средната възраст, стареенето на сърцето и свързаните с това промени.

Обект на внимание и дискусия са влиянието на стреса и сезонните рискове за сърдечно болните, затлъстяването и като цяло метаболитният синдром, хипертонията и съдовите инциденти... Класическите и ендоваскуларните диагностични методи в кардиологията, коментирани от проф. Постаджиян, очертават и напредъка в развитието на кардиологичната наука и практика у нас и по света.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15

Алеф: Ако не бяха те

"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..

публикувано на 15.12.24 в 12:15

Вкаменените блатни кипариси на дъното на Черно море са много добре запазени

Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..

публикувано на 15.12.24 в 11:55