Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Евгения Кръстева-Благоева: Консумативната култура променя кулинарните практики

"Разглеждам храната през призмата на културната антропология – това, което ме интересува е как се случва храненето като културен акт, какво споделяме през храната и как се формират вкусовете – казва доц. Евгения Кръстева-Благоева, преподавател в НБУ и автор на курса "Храна и култура", който сега се превръща в книжно издание.

"В първата част на изданието се дискутират проблеми като ритуалната храна и как религиите формират храненето, а във втората – бързата  и бавната храна, храна и миграция, какво кара нашите мигранти да си носят хранителни продукти из целия свят – казва тя – Вкусът е локален и сега се връща тенденцията да купуваме храни от нашия регион, това се мисли като по-здравословно и по-домашно. Но вкусът в антропологичен аспект пресича индивидуалното и социалното. Той се формира в детския период и не се променя."

"Традиционните храни се преоткриват по различен начин днес – смята доц. Благоева – самата концепция за традиционна храна се трансформира. Не може да се каже коя е най-традиционната храна у нас, защото идеята за традиционност се променя с времето. Променя се всичко, културната среда, навиците"

Това, което не се променя обаче според доц. Благоева е ролята на кафенетата. "Те са основна характеристика на градската култура и в Европа и на Балканите Променят се като интериор меню и пространство, но социалната роля остава водеща. Ресторантът като място на свободното време също остава, там храната е само един от елементите".



По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10