За изкуствения интелект се говори от десетилетия. Той вече е навсякъде около нас под формата на различни продукти, специализирани за извършване на различни дейности. Защо тогава изведнъж светът полудя по генеративната икономика, след като се появи революционно новата технология в изкуствения интелект, способна да разбира речевата структура и да отговаря генеративно?
"Революционният пробив и развитие, което в момента се случва, е, че големите лингвистични модели наистина направиха паралелно да се изчисляват и да се правят процеси."
Това споделя в ефира на "Нашият ден" Виктор Манев, съосновател и партньор в алтернативни инвестиционни фондове, които инвестират в растящи иновативни компании и управленски консултант с дългогодишна практика.
"Благодарение на чиповете и на самата технология, която е заложена по съвсем нов начин да разрешава стари задачи, които отдавна се решават, и фактически пробивът преди близо година и половина беше скоростта, с която започна да се обработва информацията през големите езикови модели."
Почти всички големи технологични компании в момента правят разработки на лингвистични модели. Поради тази причина специалистите, които се занимават с лингвистичната математика, са едни от най-скъпо платените в сектора. В България има един или двама, посочва Виктор Манев.
За дискусиите по време на годишната среща на Международната асоциация на управленските консултанти, която се проведе преди дни в Аман, Йордания, и голямото технологично изложение Gitex Global в Дубай – чуйте повече в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg