Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георгита Бояджиева – откровено за виолончелото и музиката

Предаването "Студио "Музика" представя на своите слушатели Георгита Бояджиева – една дама, която никога не оставя публиката равнодушна с интерпретациите си на автори и творби от барока до наши дни и чиято поява на сцената винаги е очаквана с интерес. Творческата ѝ визитка е забележително богата. Повече от три десетилетия тя е активно концертиращ артист-инструменталист в соловата и камерна музика. Нейният любим инструмент е виолончелото, а самата тя е любим учител на поколения инструменталисти и предпочитан сценичен партньор на редица изявени изпълнители.


Солист на множество оркестри, изнася самостоятелни рецитали, съставени изцяло с произведения за соло виолончело, както и тематични концерти и цикли. Прави многократни интегрални изпълнения на цялостното творчество за виолончело и пиано на автори като Бах, Бетовен, Брамс, Шуман, Хиндемит, както и многобройни други концерти с различни камерни формации. В това число влизат над 90 първи изпълнения, голяма част от които са посветени на нея от композитори като Иван Спасов, Божидар Спасов, Васил Казанджиев, Драгомир Йосифов, Румен Бальозов, Николай Кауфман и други. Прави премиерни изпълнения за България на произведения от такива световни имена като Анатол Виеру, Дитер Шнебел, Рудолф Келтерборн, Золтан Кодай, Паул Хиндемит, Витолд Лютославски.

Явор Желев, Георгита Бояджиева и Росен Идеалов
Многократно участва като солист и камерен изпълнител в престижни международни фестивали в България и чужбина като "Мартенски музикални дни", Софийски музикални седмици", "Салон на изкуствата", "Варненско лято", "Аполония", Международен фестивал за съвременна музика "Wien Modern" (Виена), "Meridian" (Букурещ), "Фестивал за съвременна музика" на Westdeutsche Rundfunk" (Витен, Германия), както и в редица национални и международни проекти.

Всичко това е само част от творческия портрет на проф. д-р Георгита Бояджиева-Николова, която споделя свои съкровени моменти от личния си и професионален път, както и прозренията си за индивидуалното и универсално развитие на музикантите-интерпретатори в сферата на изкуството. В предаването звучат и избрани нейни изпълнения на солови и камерни творби от старите майстори до съвременните композитори.

Снимки - ФС на Георгита Бояджиева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Модерна Британия ни идва на крака: "Едитърс" в НДК

България най-после има потвърдена дата за отложения миналата година концерт на "Едитърс" – една от най-добрите съвременни европейски групи на живо. Куул Британия ни идва на крака за шоу в зала 3 на НДК на 29 август . Събитието е част от серията Sofia Solid , която тази година предложи силни изяви на Кори Тейлър, "Мегадет", Брус Дикинсън и "Дъ..

публикувано на 26.08.24 в 12:29
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30

Отбелязваме 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет"

Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала...

публикувано на 09.08.24 в 12:30