Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Габриела Дамянова

Габриела Дамянова
Снимка: фондация "Еврика"

"Самоуверено би било да кажа, че съм успял човек, по-скоро се опитвам да бъда успял човек с всичко, което правя, с начина, по който живея, и с личността, която съм. Опитвам се."

Така скромно, но уверено определя себе си дипломантката на Пловдивския университет Габриела Дамянова – носителка на именната стипендия акад. Александър Теодоров Балан, връчена ѝ от фондация "Еврика". 

Ето какво още разказва Габриела за себе си: "Преди няколко месеца завърших висшето си образование в специалност българска филология и след броени седмици стартирам и своята магистратура. Спечелих стипендията с едно свое есе, посветено на моето бъдеще като специалист именно в областта на филологията. Завършила съм Френската гимназия в Пловдив с профил английски език. През обучението си в гимназията и в университета имах възможността да срещна чудесни преподаватели – голяма част от тях изиграха ключова роля в моето изграждане като личност. На първо място, заслуги имат моите родители. В университета обаче имах възможност да се запозная с преподаватели, които бих могла да нарека изключителни. Доц. Гергина Кръстева от Пловдивския университет – пример за необикновен преподавател, която изигра голяма роля в моето превръщане в един добър филолог. 

Какво означава добър специалист? На първо място означава човек да обича това, което прави, и да го прави с желание, а не по някакви други причини. На първо място, е страстта към езика, към литературата. Ако пък един филолог е решил да избере и преподавателската професия, от първостепенна значимост е и любовта и към учениците, и към преподаването."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – фондация "Еврика"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светослав Цветков за "пиратството" и любовта към морето

Светослав Цветков или, както е по-известен сред своите познати и приятели, Бай Слави е незрящ ветроходец, моряк, "пират" и мечтател. Любовта му към морето е нестихваща като морските вълни. След като загубва зрението си решава да възроди идеята за създаване на Клуб за гребане, ветроходство и воден туризъм на хора с нарушено зрение "Пасат". Увлича..

публикувано на 21.09.24 в 18:39

И децата със СДВХ в клас

В ценностната скала на българите образованието винаги е заемало едно от първите места. Затова началото на всяка нова учебна година е като национален празник. И тази не направи изключение. Както обикновено учители, ученици и родители бяха поздравени от министъра.На сайта стои поздравът на сегашния министър Цоков. "У важаеми ученици и Вие, скъпи..

публикувано на 19.09.24 в 16:50

Росен Богомилов: Директорът е човекът, който дава посоката за развитието на едно училище

На 17 септември, втория (не)учебен ден за софийските училища, разговаряхме с един нов млад директор на столично основно училище. Росен Богомилов е завършил история и география във Великотърновския университет и магистратура по образователен мениджмънт, работи като учител и заместник-директор на 106 ОУ "Григорий Цамблак", а от началото на..

публикувано на 19.09.24 в 12:20

Песни с пръст в раната

"Премълчаната история" се вглежда в знакови песни, отражение на националната съдба в нейните най-трагични и противоречиви моменти. Слушаме "Песен на Иван Шишман", "Шуми Марица", "Съюзници разбойници", българското изпълнение на Ива Ваня на "Лили Марлен", комунистическия марш "Септемврийци"... И си спомняме както събитията, вдъхновили тези творби, така..

публикувано на 19.09.24 в 08:45

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25