Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На опера в събота

Спомен за диригента и композитора Иван Маринов

На 17 октомври се навършиха 95 години от рождението на диригента, композитора, преподавателя, общественика и човека Иван Маринов! По този повод в предаването си спомняме една малка част от творческото му присъствие в културния живот. 

Накратко за Иван Миринов: диригент, ръководил всички големи оперни театри и симфонични оркестри в България; диригент с международни изяви с оркестри в Европа, Канада, Мексико и САЩ. 

Композитор на творби от различни жанрове: автор на симфонична музика, кантати и творби са глас и симфоничен оркестър; камерна музика, хорова, детска и естрадна; филмова и театрална. Лауреат на конкурса по композиция "Кралица Елизабет“ – Белгия (1956); специализант на големия диригент Франц Конвични (1957) и отличен със Специалната награда на Младежкия фестивал в Москва (1957); носител на почетната "Амфора“ на Миланската скала и "Златната кама“ на Берлинските фестивални дни, "Златният Орфей" за детска музика (1963) и много други национални отличия. Иван Маринов е дългогодишен член на журито на Международните диригентски конкурси “Караян” и “Фителберг”.

Роден в семейство на хора на изкуството – баща му е театрален инженер, а майка му е известната оперна певица Цветана Дякович, като че ли съвсем естествено поема своя път. За своите първи стъпки той споделя: "Аз имах голямото щастие още 12-13-годишен да се срещна с Парашкев Хаджиев, при който ме заведе майка ми. Спомням си и моята учителка по пиано – великолепна и много търпелива жена. Аз бях сравнително буйно дете и обичах да играя. Въпреки това, тя сигурно е забелязала интереса ми към музиката и затова продължи да се занимава с мен. 

Колкото до Парашкев Хаджиев – срещата с него ми отвори нови хоризонти. Нямах намерение да ставам професионален музикант. Майка ми не искаше да тръгвам по този път. Когато бях студент в Юридическия факултет, аз се занимавах тайно от нея с композиция. Парашкев Хаджиев, Панчо Владигеров и Веселин Стоянов я убедиха, че има смисъл да се посветя професионално на изкуството… Присъствието на авторитетни личности около теб, когато си в самото начало на своя път, те кара да преодоляваш трудности, които иначе едва ли би намерил сили да преодолееш."

Предлагаме ви пълен запис на операта Иван Сусанин (Живот за царя) от Михаил Глинка от 1986.

Изпълнителски състав:

Иван Сусанин, селянин от Домнино – Никола Гюзелев (бас)
Антонида, негова дъщеря – Елена Стоянова (сопран)
Ваня, 12-годишно момче, осиновено от Сусанин – Христина Ангелакова
(мецосопран)Богдан Собинин, опълченец, годеник на Антонида – Румен Дойков (тенор)
Руски воин – Николай Стоилов (бас)
Полски пратеник – Ангел Петков (тенор)
Сигизмунд III, полски крал – Димитър Станчев (бас)
Смесен хор на БНР
Симфоничен оркестър на БНР
Диригент – Иван Маринов

Бъдете с програма "Христо Ботев" тази събота, 28 октомври, от 20 часа!
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34