На 17 октомври се навършиха 95 години от рождението на диригента, композитора, преподавателя, общественика и човека Иван Маринов! По този повод в предаването си спомняме една малка част от творческото му присъствие в културния живот.
Накратко за Иван Миринов: диригент, ръководил всички големи оперни театри и симфонични оркестри в България; диригент с международни изяви с оркестри в Европа, Канада, Мексико и САЩ.
Композитор на творби от различни жанрове: автор на симфонична музика, кантати и творби са глас и симфоничен оркестър; камерна музика, хорова, детска и естрадна; филмова и театрална. Лауреат на конкурса по композиция "Кралица Елизабет“ – Белгия (1956); специализант на големия диригент Франц Конвични (1957) и отличен със Специалната награда на Младежкия фестивал в Москва (1957); носител на почетната "Амфора“ на Миланската скала и "Златната кама“ на Берлинските фестивални дни, "Златният Орфей" за детска музика (1963) и много други национални отличия. Иван Маринов е дългогодишен член на журито на Международните диригентски конкурси “Караян” и “Фителберг”.
Роден в семейство на хора на изкуството – баща му е театрален инженер, а майка му е известната оперна певица Цветана Дякович, като че ли съвсем естествено поема своя път. За своите първи стъпки той споделя: "Аз имах голямото щастие още 12-13-годишен да се срещна с Парашкев Хаджиев, при който ме заведе майка ми. Спомням си и моята учителка по пиано – великолепна и много търпелива жена. Аз бях сравнително буйно дете и обичах да играя. Въпреки това, тя сигурно е забелязала интереса ми към музиката и затова продължи да се занимава с мен.
Колкото до Парашкев Хаджиев – срещата с него ми отвори нови хоризонти. Нямах намерение да ставам професионален музикант. Майка ми не искаше да тръгвам по този път. Когато бях студент в Юридическия факултет, аз се занимавах тайно от нея с композиция. Парашкев Хаджиев, Панчо Владигеров и Веселин Стоянов я убедиха, че има смисъл да се посветя професионално на изкуството… Присъствието на авторитетни личности около теб, когато си в самото начало на своя път, те кара да преодоляваш трудности, които иначе едва ли би намерил сили да преодолееш."
Предлагаме ви пълен запис на операта Иван Сусанин (Живот за царя) от Михаил Глинка от 1986.
Изпълнителски състав:
Иван Сусанин, селянин от Домнино – Никола Гюзелев (бас)
Антонида, негова дъщеря – Елена Стоянова (сопран)
Ваня, 12-годишно момче, осиновено от Сусанин – Христина Ангелакова
(мецосопран)Богдан Собинин, опълченец, годеник на Антонида – Румен Дойков (тенор)
Руски воин – Николай Стоилов (бас)
Полски пратеник – Ангел Петков (тенор)
Сигизмунд III, полски крал – Димитър Станчев (бас)
Смесен хор на БНР
Симфоничен оркестър на БНР
Диригент – Иван Маринов
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на дишането, щедър звук и невероятен чар". На 13 февруари от 19.00 часа, зала "България" ще бъде домакин на вдъхновяващ концерт с участието на виртуозната флейтистка и маестро Орхан Шаллъел. Вие сте не..
Красивата опера "Лястовичката" от Джакомо Пучини е първото ни музикално предложение, което ще допадне със сигурност на верните почитатели на класиката. В новата постановка на режисьорката Ирина Брук ще чуете гласовете на Марианджела Сичилиа, Матео Липи, Росалия Сид, Джовани Сала и Пиетро Спаньоли. Записът, който сме подготвили за вас, е от 4 април..
Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg