Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласът на опита: Изборни размисли от русенски пенсионери

| обновено на 31.10.23 в 09:07
Снимка: Ани Петрова

В рубриката "Епизоди от живота" имахме удоволствието да се срещнем с две възрастни дами от град Русе – Румяна Радкова и Дарина Мечкарова. Те ни предоставиха своите впечатления от изборния ден и ни споделиха  размисли и мотивация за участие в него. В допълнение, те отправиха искрени съвети към младите хора.

Румяна Радкова и Дарина Мечкарова са активни гласоподаватели, които почти никога не пропускат възможността да участват в изборите. В ефира на "Нашият ден" те споделят силната си убеденост, че негласуването може да доведе до стагнация, докато участието в изборите създава възможности за участие в промените. Дори ако промяната не настъпва, те признават, че ние трябва да търсим вината не само в другите, но и в себе си.

Една от дамите изразява леки съмнения относно това, дали нейният глас достига до правилните места. Последните информации за машините за гласуване я оставят малко разколебана, но тя все пак решава да участва в изборите, като изразява вярата си във важността на участието в демократичния процес.

Двете дами изтъкват, че има много неща, които трябва да се променят в България. Те споделят мъдростта, която са научили през своя живот, чрез две народни приказки - за мечката и лошата дума, както и за бабата и златната рибка. В тяхната интерпретация, тези приказки показват, че често искаме промени, но се задържаме при старите навици. Те насърчават хората да осъзнаят, че инициативата и желанието за промяна зависят и от тях сами.

Най-силното им послание е към младите хора - те искат младите българи да се върнат в родината си и да намерят възможности за работа и живот тук.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04
Митаря и фарисея

Притчата за митаря и фарисея

Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..

публикувано на 09.02.25 в 09:25