Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гласът на опита: Изборни размисли от русенски пенсионери

| обновено на 31.10.23 в 09:07
Снимка: Ани Петрова

В рубриката "Епизоди от живота" имахме удоволствието да се срещнем с две възрастни дами от град Русе – Румяна Радкова и Дарина Мечкарова. Те ни предоставиха своите впечатления от изборния ден и ни споделиха  размисли и мотивация за участие в него. В допълнение, те отправиха искрени съвети към младите хора.

Румяна Радкова и Дарина Мечкарова са активни гласоподаватели, които почти никога не пропускат възможността да участват в изборите. В ефира на "Нашият ден" те споделят силната си убеденост, че негласуването може да доведе до стагнация, докато участието в изборите създава възможности за участие в промените. Дори ако промяната не настъпва, те признават, че ние трябва да търсим вината не само в другите, но и в себе си.

Една от дамите изразява леки съмнения относно това, дали нейният глас достига до правилните места. Последните информации за машините за гласуване я оставят малко разколебана, но тя все пак решава да участва в изборите, като изразява вярата си във важността на участието в демократичния процес.

Двете дами изтъкват, че има много неща, които трябва да се променят в България. Те споделят мъдростта, която са научили през своя живот, чрез две народни приказки - за мечката и лошата дума, както и за бабата и златната рибка. В тяхната интерпретация, тези приказки показват, че често искаме промени, но се задържаме при старите навици. Те насърчават хората да осъзнаят, че инициативата и желанието за промяна зависят и от тях сами.

Най-силното им послание е към младите хора - те искат младите българи да се върнат в родината си и да намерят възможности за работа и живот тук.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13