В рубриката "Епизоди от живота" имахме удоволствието да се срещнем с две възрастни дами от град Русе – Румяна Радкова и Дарина Мечкарова. Те ни предоставиха своите впечатления от изборния ден и ни споделиха размисли и мотивация за участие в него. В допълнение, те отправиха искрени съвети към младите хора.
Румяна Радкова и Дарина Мечкарова са активни гласоподаватели, които почти никога не пропускат възможността да участват в изборите. В ефира на "Нашият ден" те споделят силната си убеденост, че негласуването може да доведе до стагнация, докато участието в изборите създава възможности за участие в промените. Дори ако промяната не настъпва, те признават, че ние трябва да търсим вината не само в другите, но и в себе си.
Една от дамите изразява леки съмнения относно това, дали нейният глас достига до правилните места. Последните информации за машините за гласуване я оставят малко разколебана, но тя все пак решава да участва в изборите, като изразява вярата си във важността на участието в демократичния процес.
Двете дами изтъкват, че има много неща, които трябва да се променят в България. Те споделят мъдростта, която са научили през своя живот, чрез две народни приказки - за мечката и лошата дума, както и за бабата и златната рибка. В тяхната интерпретация, тези приказки показват, че често искаме промени, но се задържаме при старите навици. Те насърчават хората да осъзнаят, че инициативата и желанието за промяна зависят и от тях сами.
Най-силното им послание е към младите хора - те искат младите българи да се върнат в родината си и да намерят възможности за работа и живот тук.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg