Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласът на опита: Изборни размисли от русенски пенсионери

| обновено на 31.10.23 в 09:07
Снимка: Ани Петрова

В рубриката "Епизоди от живота" имахме удоволствието да се срещнем с две възрастни дами от град Русе – Румяна Радкова и Дарина Мечкарова. Те ни предоставиха своите впечатления от изборния ден и ни споделиха  размисли и мотивация за участие в него. В допълнение, те отправиха искрени съвети към младите хора.

Румяна Радкова и Дарина Мечкарова са активни гласоподаватели, които почти никога не пропускат възможността да участват в изборите. В ефира на "Нашият ден" те споделят силната си убеденост, че негласуването може да доведе до стагнация, докато участието в изборите създава възможности за участие в промените. Дори ако промяната не настъпва, те признават, че ние трябва да търсим вината не само в другите, но и в себе си.

Една от дамите изразява леки съмнения относно това, дали нейният глас достига до правилните места. Последните информации за машините за гласуване я оставят малко разколебана, но тя все пак решава да участва в изборите, като изразява вярата си във важността на участието в демократичния процес.

Двете дами изтъкват, че има много неща, които трябва да се променят в България. Те споделят мъдростта, която са научили през своя живот, чрез две народни приказки - за мечката и лошата дума, както и за бабата и златната рибка. В тяхната интерпретация, тези приказки показват, че често искаме промени, но се задържаме при старите навици. Те насърчават хората да осъзнаят, че инициативата и желанието за промяна зависят и от тях сами.

Най-силното им послание е към младите хора - те искат младите българи да се върнат в родината си и да намерят възможности за работа и живот тук.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21