Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Тулечки:

Основният проблем на тези избори беше премахването на машинния вот

| обновено на 02.11.23 в 14:15
Никола Тулечки
Снимка: БГНЕС, архив

В ефира на предаването "Нашият ден" Никола Тулечки от Обединението за честни избори (ОЧИ) изрази своето мнение относно възстановяването на гласуването с бюлетини и премахването на машинното по време на последните избори в България.

В предаването Тулечки изказа недоволството си от решението за отказ от машинното гласуване. Според него машинното гласуване е внесло множество ползи в избирателния процес.

"Основният проблем на тези избори е премахването на машинния вот и връщането на бюлетините. Също така огромният брой невалидни бюлетини, което подрива доверието в процеса, подрива и легитимността на вота. В община Луковит например има 34% невалидни бюлетини. Друг проблем на тези избори беше протестният вот“, казва той.

Върнатият модел на бюлетинното гласуване, според Тулечки, е породило редица въпроси и неясноти, като например този около използването на параваните и проблема с голямото количество невалидни бюлетини.

“Трябва да се зададе въпросът към всички институции – защо трябваше да се връщаме десет години назад, премахвайки машинното гласуване. С параваните е отделен проблем, защото, след като премахнаха тъмната стаичка, след всякакви опити да се дефинира това какво е параван, си казаха – всяка комисия да си каже“, посочва още той.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50

Мартин Томов: Има промени в екосистемата на Черно море след войната в Украйна

В предаването "Нашият ден" обсъждаме теми, свързани с екологията на лятото и нерешените проблеми по Българското Черноморие. Участници в предаването са Мартин Томов, координатор в екипа на "Грийнпийс" - България, и Борислав Борисов, създател на инициативата "Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг". В първия ден от юли "Грийнпийс" -..

обновено на 03.07.24 в 10:50

Биоразградимост

Анджела Иванова е част от малък екип, чието производство на биоразградими опаковъчно и ламиниращо фолио, е готово, буквално на "нисък старт" да започне с пълна пара. Годините експерименти, тестове, сертифициращи процедури и търсенето на машина се увенчават с успех, защото успехът определено очаква продуктите на компанията на Анджела и..

публикувано на 02.07.24 в 18:53