В изданието си на 7 ноември, вторник, от 19.30 ч. предаването "Студио музика" е посветено на един български музикант, чийто неуморен дух непрестанно търсеше и винаги се стремеше да надхвърли пределите на познатия хоризонт. Често определян като авангардист и постмодернист, самият той никога не постави етикет на музиката, която създаваше. И това беше съвсем естествено! Защото със своето творчество, иновативно и инспириращо отварянето на сетивата, може би невинаги напълно разбрано, но винаги провокиращо съзнанието да си задава въпроси, извеждащи от зоната на комфортния монотип, той успяваше да повдигне завесата към на пръв поглед непроницаемото, за да го направи осезаемо, както за слуха, така и за зрението по свой неподражаем и ярко характерен за него начин. Тези и още много други щрихи са част от творческия натюрел на композитора, пианиста и музикален общественик Михаил Големинов, който ни напусна на 26 февруари 2022 г. само на 66 години в поредния подем на творчески сили.
Поводът да си спомним за неговата личност и творчество е Вторият международен фестивал за съвременна музика в негова памет, проведен през 2023 година в едно от любимите места на Михаил Големинов – село Антон, на 19 и 20 август, под мотото "Мишовите звукови пейзажи". И докато първият фестивал в негова памет, проведен на същото място през 2022 г. и наречен "Генномодифицирани птици" по името на една от известните му творби за пиано и лайф електроника, представя изцяло негова музика от всичките му творчески периоди, то във второто издание опусите на Михаил Големинов са вплетени в по-широката нишка на различни творчески индивидуалности, обединени под наименованието "Мишовите звукови пейзажи".
В четирите тематични концерта, състояли се на 19 и 20 август, наред с музиката на Михаил Големинов, преминаваща като незрима, но ясно доловима и ярко осезаема обединяваща стилистична и идейна фабула, звучат творбите и на други автори, представени от изявени изпълнители от България, Ирландия и Великобритания.
За всичко това ще говорим в студиото с двамата основни двигатели и организатори на фестивала "Мишовите звукови пейзажи": пианистката д-р Анжела Тошева – житейски и творчески спътник, и съмишленик на Михаил Големинов в продължение на две десетилетия, както и с нейния син Иван Керековски, също пианист и музикален педагог, музикант с изявен интерес към музикалните интеракции между акустичната и моделираната звукова среда.
В предаването звучат и избрани творби, прозвучали на фестивалните концерти в изпълнение на Анжела Тошева, Иван Керековски, флейтистите Ема Култард и Мартин Павлов, китаристът Павел Ралев и Росен Идеалов – кларинет.
Снимка – "Мишовите звукови пейзажи"Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява. Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна колоратурка, ярка актриса, харизматична личност, красива жена и прекрасна съпруга и майка, е в студиото заедно със своята дъщеря – младата певица и актриса Александра-Йоана Александрова...
Васил Петров ще отпразнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл в зала 1 на НДК от 20.00 часа на 21 януари. Турнето The Best Оf на Васко мина през летните сцени в Пловдив, Варна, Бургас, Поморие, Велико Търново и други градове, за да получи артистичния си мащабен финал в столицата. По случай юбилея, популярният джаз..
В предаването ще прозвучи документален запис на Моцартовия шедьовър "Така правят всички жени". Представяме изпълнение от 22 юни 2024 с участието на премиерния солистичен състав, хора и оркестъра на Държавната опера във Виена. Диригент е Филип Жордан. За новия прочит режисьорът Бари Коски споделя в интервю пред драматурга Николаус Щеницер: "Започнах да си..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg