Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Носителят на наградата "Сервантес" Рафаел Каденас се представя в България

В испаноезичния център на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" се проведе дискусия за личността на поета Рафаел Каденас, носител на наградата "Сервантес" за 2022. 

Рафаел Каденас е венецуелски поет, есеист и университетски професор. Поезията му е свързана с философската мисъл и дълбокия анализ на реалността чрез лириката. Събеседването е в рамките на дейностите, организирани по случай испанското председателство на Съвета на Европейския съюза – разказват венецуелския писател и литературен критик Хуан Карлос Мендес и Мария Луис Сантос, директорка на Испанския културен институт. 

"Да спечели тази награда за Каденас не беше просто нещо, неговата поезия е специфична и особена. Оригинална поезия, която не се очаква от латиноамерикански поет. Тя е с ориенталски привкус. Изключителното качество на неговата поезия спомогна за наградата. Важното за мен за Каденас е уроците, които ми е давал за живота. 

Той казва, че "Страданието и болката идват от едно непълноценно общуване с реалността, защото тръгваме с предразсъдъци към тази реалност. Той казва, че важното в живота е мистерията и тайнството. А мистерията е в ежедневните ни действия, така че това е поет, който мен ме научи да живея живота с учудване."

Каденас е удостоен с националната награда за литература на Венецуела през 1985 г., през 2018 г. е получил наградата "Кралица София" за иберо-американска поезия, а през 2022 г. стана първият венецуелец, получил наградата "Сервантес“. Той пишеше освен по социални и граждански проблеми, и любовна лирика. Има преведена книга на български език.

Превод в ефир – Боряна Дукова.

Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки – Институт Сервантес и Ангелина Грозева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18
Цанко Дюстабанов

Цанко Дюстабанов и пътят към безсмъртието

Днес от габровския квартал "Нова махала" потегли 23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" . В "Нашият ден" чуваме думи за събитието, както и за личността на големия габровец, участник в Априлското въстание, Цанко Дюстабанов, от Милка Караджова , организатор и планински водач. Цанко Дюстабанов несъмнено е един от..

публикувано на 19.07.24 в 12:18
Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Левски е този, който учи българите да пишат с дела

Ден след 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски в "Нашият ден" разговаряме с писателката Здравка Евтимова – за необходимостта от светлия облик на Дякона. Дядото на Евтимова кръщава баща ѝ с името на Левски, за да расте в бедната му къща един смел, свестен човек – такъв, който държи на дома, на родната земя и на думата си. "..

публикувано на 19.07.24 в 10:27