Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От борбата за дете към борбата за образование. Пътят на един учител

Снимка: Личен архив

Дана Стойнова е учител в училище в с. Ръжена, Казанлъшко, където преподава на деца от ромски произход. Нейната роля не се ограничава само до преподавателска, тя често се изпълнява и като родител, довереник и приятел на децата. В интервю за "Нашият ден" Дана разказва как посреща трудностите в своята професия, как взема важни решения и как постига своите добри намерения, които реализира в класната стая.

Едно от ключовите моменти в живота на Дана, което вдъхновява нейната работа като учител, беше нейният личен път към осъзнаване и решение да стане учител. Тя споделя, че след години на борба с инвитро процедури и чакане на дете, стигнала до точката, в която осъзнала, че независимо какъв ще бъде изходът, искала да се ангажира и да помага на децата по някакъв начин. Този идея бързо се превърнала в желание да стане учител, и изглежда съдбата я подкрепила в този избор.

Дана подчертава, че днес много се говори за желанието и високата стойност на професията на учител. Този избор на кариера съвпада с момента в нейния живот и става част от нейната същност. Тя вижда в учителската професия възможността да помага на другите, особено на децата, които имат нужда от подкрепа и насоки.

Когато Дана стъпва на прага на училището, изпитва страх от неизвестното и се тревожи дали децата ще я приемат. Но магията се е случила мигновено. Тя споделя, че нейните ученици я приели като родител, наставник, приятел и съмишленик. Този уникален баланс и хармония в отношенията с учениците си идвали природно и се превърнали в източник на вдъхновение и мотивация за нейната работа.


За мнозина от децата, с които Дана работи, растежът става без присъствието на биологичните им родители. Вместо това, те научават да виждат учителя си като заместител на родителите си и наставник, който ги насочва в живота.

Дана Стойнова съчетава професионалния и личния си опит, за да създаде учебна среда, в която децата се чувстват обичани, подкрепени и вдъхновени да постигат успехи. Нейната история е пример за това, как едно човешко преживяване може да формира и промени живота на много други хора.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12