Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Боряна Слънчева: Процентът недоносени бебета е постоянен в последните години

| обновено на 09.11.23 в 11:25 | Интервю
Снимка: БГНЕС

Професор д-р Боряна Слънчева е известен неонатолог с богат опит в своята професия. Тя е лекар, чиито грижи и усилия се насочват към помагането на недоносените бебета да бъдат здрави и да имат по-добро начало в живота си.

Проф. Слънчева сподели своите мисли и опит пред слушателите на предаването "Нашият ден", разглеждайки важната тема за недоносените бебета и факторите, които способстват за този проблем.

Тя разкри, че в последните години процентът на недоносените бебета се е стабилизирал около 11%, но разпределението им по тегла е различно. По нейните думи причините за наличието на недоносени бебета са разнообразни, но сред тях социалните фактори изпъкват като основна. Проф. Слънчева поясни, че ниският социален статус на някои жени, както и високата възраст, могат да увеличат риска от преждевременно раждане. Също така заболявания както при бременната жена, така и при майките с предварителни медицински проблеми, могат да бъдат фактори, които влияят на продължителността на бременността и риска от недоносено дете. Това включва и хронични заболявания като хашимото и диабет.

В предаването проф. Слънчева сподели и за важната роля на психологическата подкрепа за родителите на недоносени бебета. Тя разкри, че българските родители не са винаги склонни да търсят психологическа помощ, но при нужда те се препращат към специалист, който може да им предостави необходимата подкрепа. Освен това тя подчерта важността на доверието, което родителите имат към персонала, който се грижи за техните деца в неонаталните отделения.

Нейната работа включва и сериозно лечение на недоносените бебета, които се гледат в продължение на няколко месеца след раждането си. Проф. Слънчева съчетава науката с човечността и грижата към своите пациенти, като тя и нейният екип работят усилено, за да осигурят най-доброто начало в живота на тези малки борци за здраве.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: superdoc.bg, БГНЕС
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20