Като дете английският комик Робин Инс ненавиждал природните науки, а днес заедно с физика Байън Кокс са сред звездните комуникатори на науката. Двамата са водещи на един от най-известните и обичани научнопопулярни радиопоредици – "The Infinite Monkey Cage" ("Безкрайната маймунска клетка").
Освен водещ и презентатор, Инс е автор на редица книги сред които "Колко е важно да бъдеш любопитен" – нещо като обяснение в любов към науката, любознателността и любопитството. Именно любопитсвото ще е фокусът на неговата презентация и то не като "запазена територия” за учените, а като интелектуално приключение за всеки жаден за знания. Ще стане въпрос за ума на великите учени, за ползите от съмнението, за признанието, че не знаем всичко, и за необходимостта да запазим детското любопитство през целия си живот.
Не по-малко вълнуваща е презентацията на Роберто Трота за една от най-силните връзки на хората – тази с нощното небе. Небе, което все по-малко виждаме заради светлинното замърсяване.
А след разходка сред родната галактика предстои спускане до една също толкова неизследвана Terra Incognita – каквато са дълбините на океанското дъно с морската изследователка Луиз Алкок.
На далеч по-познатото море от дезинформация е посветен панелът с български лектори: Никола Тулечки, Миролюба Бенатова, Милена Якимова и Енея Георгиева. Темата ще присъства и в изложбената зала, където ще можете да насочите фенера на информираността към абсолютно противоположни гледни точки на една и съща новина и да проследите връзката между научен факт и медийно отразяване и колко близки и далечни могат да бъдат те.
Чуйте повече за програмата на есенния форум на Рацио на 11 ноември, събота от Никола Кереков.
Снимки – Рацио форум
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg