В навечерието на Световния ден на философията разговорът е с фокус към четвъртия, неизвестен доскоро том на “История на сексуалността“ на Мишел Фуко. В студиото бяха издателят и преводач – Антоанета Колева, редакторът Любомира Константинова и проф. Стилиян Йотов.
"В прочутата си поредица История на сексуалността, която може да бъде мислена като обширно изследване върху генеалогията на желаещия човек, Фуко предлага етически и политически тези, които са вдъхновяващи (и вълнуващи) и в полето на историята, и в полето на настоящето. Но пределното предизвикателство на поредицата е именно неотдавнашната сензация: публикуването, 34 години след смъртта на автора, на четвъртия и последен том от поредицата, Признанията на плътта, изваден от архивите на автора след дълго и вече почти изгубило надежда чакане. Ето че томът се появява и на български език.
Експертите смятат, че това произведение представлява самата сърцевина на цялото начинание на Фуко за една История на сексуалността.
Отвъд смайващата ерудиция на автора и способността му мощно да удържа видимия безброй от идеи, това изследване предлага и нови средства за работа: то е евристично както за работата на мисленето на всекиго над него самия, така и на всеки изследовател - над собствените му теми“, пише на страницата си издателство "Критика и хуманизъм“.
Ето какво каза в ефира на “Нашият ден“ проф. Стилиян Йотов:
"Това е дългоочаквано събитие, освен това не бяхме сигурни дали щеше да се появи този текст, защото той недовършен. Фуко умира докато работи над този текст и остава едно странно на пръв поглед завещание, че не бива да се публикуват неговите незавършени произведения".
Чуйте разговора в звуковия файл.
Мишел Фуко е сред най-бляскавите мислители на съвремието, сред най-влиятелните, чиито изследвания вдъхновяват безброй изследователи по цял свят и го превръщат в един от най-цитираните хуманитарни учени на всички времена. Но и сред най-предизвикателните!
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари) от 19 ч. в Камерна зала "България" ще прозвучи концерта "Моцарт и още нещо" на квартет "КласикАрт" със специалното участие на Сабина Йорданова – фагот, Свобода Боздуганова – контрабас и млади..
"Абстракцията за мен дава свобода. Живописта за мен не е разказ, а изказ. Тя не разказва случки, събития, сюжети. Тя изказва състояния, настроения, преживявания. В единият случай неин обект е светът извън нас, а в другия – светът в нас. Аз не се противопоставям на двата подхода, само ги разграничавам." – Магда Абазова До 12 март във..
"Романът на една жена без качества" е книжният дебют на Ралица Николова. Николова работи в сферата на журналистиката и връзките с обществеността, като междувременно пише поезия. Ето защо литературният дебют в полето на прозата е своеобразна изненада. В "Артефир" писателката споделя, че по-скоро не вярва в стихосбирките от гледна точка..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е роден на 12 юни 1904 г. в Солун . През 1922 г. завършва Първа мъжка гимназия в София , а своите първи стихотворения публикува в колективния сборник "Мост" ( 1923 ). Талантът му бързо го..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg