С лекция, посветена на Франц Кафка, доц. Лиза Боева посреща публиката в Чешкия център на 16 ноември от 18 часа. Това е второто събитие, с което центърът отбелязва 140 години от рождението на австрийския писател. То има за цел и да популяризира онлайн курса "Франц Кафка – от 9 лекции, създадени за образователната платформа по изкуства за деца и възрастни "Филизи 33".
"За мен сега е важно да говоря за Кафка, защото той – като малко други – се занимава с най-тъмното, най-страшното, най-злокобното, той се занимава с мрака на човешкия ум. И на мен ми се струва, че в сегашния исторически контекст е важно да говорим, важно е да мислим за това", каза в "Артефир" Лиза Боева.
На лекцията тя ще говори и за "Метаморфозата" на Кафка, а Ицко Финци ще чете илюстриращи текстове.
"Искам нагледно да представя, даже съм измислила как да бъде това, начина, по който Макс Брод е получил от Кафка текстовете за романите например. Искам да го визуализирам, защото в моята глава това ще остане по-ясно сетне за хората, които са в Чешкия център на 16-и – какво представлява, да речем, "Процесът" на Кафка", обясни доц. Боева.
Идеята ѝ е отделните фрагменти, които читателите познават от подредбата на Брод, да бъдат поднесени на публиката чрез пощенски пликове. В края на лекцията ще има и разговор с присъстващите.
"Кафка е писател модернист. Модернизмът, за разлика от реализма в литературата, е принципиална позиция. Затова например в курса, който ние сме създали, цяла една глава е посветена на това що е то модернизъм, с какво се отличава той", допълва още Лиза Боева.
В звуковия файл тя говори за това защо е от значение да четем Кафка и защо не бива да не губим насладата от голямата литература. Говори и за 7-годишната история на платформата "Филизи 33", която създават с Ицко Финци, и предстоящите курсове в програмата ѝ.
Лекцията е част от Календара на културните събития на Столична община за 2023 година.
Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..
Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..
София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“ на майстора на разказа Светослав Овчаров е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..
"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..
Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg