Новите сюрреалистични герои на илюстратора Здравко Денев оживяват в картините в новата му самостоятелна изложба в столичната библиотека-галерия "Хот Спот". Създателят на детската поредица "Молифани" разказва чрез тях за абсурдната действителност, която ни заобикаля и нейното проявление в създадените от него образи.
"Народът съвсем полудя и хората се държат все по-сюрреалистично. Картините ми скоро ще престанат да изглеждат налудничави и странни, на фона на вихрещата се повсеместна идиотия", споделя за новите си творби художникът.
Картините са правени с молив, акварел и дигитална обработка и продължават идеите на автора от дебютната му изложба с артпринтове под заглавие "Едно" по време на пандемията през ноември 2021 г.
"Това са просто неща, които са ме забавлявали, измъчвали или интригували", споделя илюстраторът за процеса на създаване на своите творби.
Здравко Денев търси и намира вдъхновение "навсякъде, във всичко и във всеки. Но дърветата са най-интересни. В кората, клоните, листата, кривините им се крият цели приказки. А приказката е най-важното за всеки един създател", убеден е художникът.
Изложбата ще продължи три седмици и картините могат да се разгледат до 8 декември в "Хот Спот".
Здравко Денев е роден през 1971 г. в град София. Завършва "Илюстрация и оформление на книгата" в Националната художествена академия. Работи години наред в областта на книгоиздаването, периодиката, рекламата и графичния дизайн като артдиректор, дизайнер, илюстратор и фотограф. Има и богат опит в областта на рекламата, анимацията, карикатурата, кавалетния шарж. В живописта експериментира с традиционни и дигитални изобразителни средства.
Създава и развива детската серия "Молифани" – поредица от написани и илюстрирани от него издания и продукти за най-малките.Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg