В предаването "Музикални портрети" гостува Божанка Великова – изпълнител от Североизточна България и една от първите певици в хора на някога съществувалия Професионален ансамбъл за народни песни и танци - Варна, солистка и в популярния през 80-те години на миналия век ансамбъл "Златни пясъци".
Родената в с. Градинарово изпълнителка представя както автентичен репертоар от родното си място, така и авторски песни над, които е работила през годините– "Майки ми, баща ми, сестра ми пееха хубаво. Често бяха атакувани от мен да ми пеят или да ми диктуват думите на различни песни, за да ги науча. Бях поощрявана в детските си години от хората в селото, пеех в детската градина, в читалището. Те ме слушаха и казваха: дете, ти трябва да пееш!" – споделя пред слушателите на програма "Христо Ботев" певицата, добавяйки – "Слушах много радио. Любимите ми изпълнители бяха Вълкана Стоянова, Верка Сидерова, Янка Рупкина, Соня Кънчева. Вкъщи е спала и голямата певица Гюрга Пинджурова".
Записи на Божанка Великова притежава фонда на Радио София, Радио Пловдив и Радио Варна – "Имам песни, които наследих от мама и баба. Известният кавалджия от Варна бай Цвятко Денков ми подари песни, с които се явих и на събора в Копривщица – "Два са братя дял делили" и "Запалило се, Радо мо".За репертоара си известната певица добавя още – "Вдъхновена от различни случки, и аз съм писала доста от песните си – например "Илино, Илинчице" направих за голямата си дъщеря. "Георги мале дума"– там съм вдъхновена от текстовете на Христо Ботев. "Жив е той, жив е" – нали знаете колко е-та има вътре, с колко гласни е и това придава особена звучност. Реших да си направя песен, чийто да звучи текста по този начин. Тогава се роди "Георги мале дума, мале, направи ми къща на високо, дето слънце грее, дето вятър …".
През 1978 г. във Варна се основава Професионалния ансамбъл за народни песни и танци – Варна. Там Божанка Великова се утвърждава като една от най-ярките солистки. "Бяхме на едно турне в Англия за школувани хорове в Ланголен", разказва тя – "Квартет от ансамбъла пяхме "Вила мома зелен венец" обработка на Атанас Илиев – тя пак е моя песен, вдъхновена от едно хоро на Стоян Величков. И си спомням, че директора на фестивала тръгна после да ни търси зад кулисите. Да види кой е бил този сопран, който е пял. Бил е много впечатлен."
Повече от 15 години Божанка Великова не пее. Тази година тя навърши 75, повод да поговорим за музикалният и път. Целият разговор както и изпълненията и може да чуете в звуковия файл.
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg